HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: chrámy a stupy v Baganu, pagody v Rangúnu, historické Bago, chrámový komplex Kak Ku, Pagoda Kyaikhtiyo, trhy v Lashiu, centrum buddhistických studií Mandalay, Čjinský stát, výstup na horu Victoria, pláž Chaungtha Beach a Ngapali Beach, centrum buddhismu Salay, jezero Inle.

Cestopisy z Myanmy

Myanma je zemí, kde najdete několik set tisíc stúp, mnohé přes tisíc let staré a pokryté tunami zlata, dřevěné kláštery, zlaté sochy ozdobené desítkami diamantů a rubínů; je to země, kde jsou hory vysoké přes 5 000 metrů, hluboké horské lesy, pralesy s divokou zvěří, kde vědci dosud nacházejí nové druhy savců, jsou tu řeky nespoutané přehradami, pusté ostrovy a kilometry prázdných pláží, horská pásma s vesnicemi národnostních menšin a příjemná města i vesnice, ve kterých se zastavil čas a kde cestou budete potkávat neuvěřitelně příjemné, i přes nesmírnou chudobu poctivé a slušné lidi, kteří si díky silnému náboženskému cítění a také díky izolaci země zachovali svou starou kulturu a tradice.

Turistům bohužel zatím není dostupná celá země, ale na to, co zde uvidíte, budete jistě dlouho rádi vzpomínat.

Okna Rangúnu

Myanma prošla od roku 2012 mnoha zásadními změnami, ze země izolované před vnějším světem, kde jste potkali jenom málo cizinců, se stala velmi vyhledávaným cílem turistů z celého světa, jejichž počet meziročně narostl desetkrát.

Tradiční trhy a rodinné prodejny nahrazují supermarkety se zbožím z dovozu, staré domy nahrazuje beton a sklo a místa duchovní síly stále rychleji dusí komerce.

A to nejsou jediné a poslední změny, země se proměňuje a vyvíjí závratným tempem a neustále se mění prakticky vše – včetně těchto cestovních informací.

Turistům jsou zpřístupňovány další oblasti, jsou zmírňována další omezení, roste počet zahraničních leteckých společností nabízejících přímé spojení, jsou otevírány nové hotely, přibývá autobusových spojení, ceny prudce narůstají…

Návštěva Myanmy bude jistě nezapomenutelným zážitkem a pokud vás tato země láká, rozhodně neváhejte ji navštívit co nejdříve. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Myanmy.

Zajímavosti

Geograficky je Myanma největší zemí poloostrova Jihovýchodní Asie. Pro střední Myanmu jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Pohoří se táhnou na severu až k Himaláji, na východě k hranicím s Thajskem. Více jak polovina země je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky intenzivní těžbě dřeva. Ačkoli pohyb cestovatelů po této krásné zemi podléhá restrikcím, zbývá dostatečně velké území k poznávání. Navštívit lze všechny významné historické a kulturní objekty, stejně jako etnické menšiny žijící v odlehlých částech šanského státu. Dokonce se lze dostat i do míst, která jsou oficiálně uzavřena (okraj státu Čin, oblasti poblíž čínských hranic ve zlatém trojúhelníku). Až na výjimky ve všech oblastech Myanmy existuje dostatečná síť privátních ubytovacích zařízení. Rovněž tak silniční a částečně letecká doprava je soukromá. Tajná policie sice slídí všude, ale přesto se domorodci s cizinci dostávají do kontaktu a jsou za něj rádi. Česká republika, respektive bývalé Československo má v Myanmě dobré jméno, které vám často otevře dveře.

Další fotky si můžete prohlédnout v naší galerii.

S aktualizací online průvodce Barmou nám pomohl průvodce, překladatel a fotograf Jan Styblík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: