Peníze a ceny

Ubytování

V centru Ulánbátaru už najdete i drahé hotely pro bohaté západní turisty. Ceny průměrných hotelů se pohybují kolem 10 – 40 USD za osobu a noc. V hlavním městě lze levně a dobře bydlet i v soukromí. Nejjednodušším způsobem je zeptat se na tuto možnost řidičů taxíků a cenu pak s majitelem bytu usmlouvat. V menších městech jsou hotely levnější. Na venkově je nejpříjemnější domluvit si bydlení v tradiční jurtě (mongolsky ger), za což se většinou neplatí. Slušností je ale přispět hostiteli do společného jídelníčku nebo se odvděčit drobným dárkem. V Mongolsku nejsou ani problémy se stanováním, stan si můžete postavit i na okraji Ulánbátaru, aniž byste se museli bát konfliktu s policií. Pokud to dovolí počasí, dá se stejně dobře a bezpečně přespat i pod širákem. 

Stravování

Jídlo je v Mongolsku levné, najíst se dá od 1 USD výše. Jídelny bývají kromě ajmačních center i podél některých větších silnic, na jejich pravidelný výskyt se ale nedá příliš spoléhat. V Ulánbátaru je velké množství restaurací, kde si můžete vybrat i kvalitní evropské či orientální jídlo. V hlavním městě najdete skoro stejný sortiment potravin jako u nás. V obchodech (delgúr) či na trzích (dzach) můžete koupit  čokoládové tyčinky Snickers, české sušenky Disco, polévkové koření z Vitany, plnotučnou hořčici, nebo českou rýži ve varných sáčcích. Ze základních potravin je i na těch nejzapadlejších místech vždy k dostání mouka chléb, máslo či sýr. Zatímco kilogram masa stojí kolem 1 USD, sýry jsou v porovnání s ostatními potravinami drahé. Mimo Ulánbátar jsou obchody dost špatně zásobeny. K cestám na venkov se proto doporučuje vzít si s sebou menší železnou zásobu potravin.  Vzácné jsou mimo Ulánbátar také všechny druhy zeleniny a ovoce, jen občas dostanete na trhu cibuli a zelí. Ceny dovozového jídla jsou o něco málo vyšší, než u nás.

Jídlo je poměrně levné, velké jídlo do 50 Kč (ale nic pro vegetriány), samozřejmě v centrech měst jsou dražší restaurace i luxusní, záleží jestli si dáte raději pořádnou porci nudlí s masem, trochou zeleniny a kečupem někde v malé restauraci u cesty nebo grill mix či salát v centru Ulanu

Směnárny, sem tam i nějaký bankomat najdete v hlavních centrech jednotlivých ajmagů (administrativní členění Mongolska).V menších sídlech nějaké možnosti jsou, ale spíše nic oficiálního. Ulaanbaatar je kapitola sama pro sebe, zde je všecko, centrum Ulanu se dá spekterm nabízených služeb přirovnat k evropským metropolím.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: