Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: plavba po Mekongu, kulturní památky v Luang Prabang, horské kmeny v okolí měst Luang Nam Tha, Muang Xai, Muang Sing nebo jinde, ospalé hlavní město Vientiane, kláštery ve Vang Viengu, monolitická Planina džbánů u Phonsavanu, khmérský chrám Wat Phu v Champasaku.

Cestopisy z Laosu

Ze tří států, které vyrostly na území bývalé francouzské Indončíny, je Laos tím nejméně rozvinutým. Na jeho izolaci a nízké ekonomické úrovni se podepsaly konflikty související se snahami o rozšíření komunimu v  oblasti a dogmatický socialismus v 70. letech.

Údolíčko před Kong Lo, Laos

Celkem desetinu obyvatelstva dovedly poměry k zemi k emigraci do sousedních regionů. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Laosu.

Tradiční způsob rybolovu, Si Pan Don, LaosTradiční způsob rybolovu, Si Pan Don, Laos

vesničkavesnička

ChampasakChampasak

Zajímavosti v Laosu

Laos je také považován za jednu z nejzáhadnějších zemí v Asii, pro cestovatele velice lákavou. Je to vnitrozemský stát, přes 70 procent jeho rozlohy zabírají hory a náhorní plošiny. Asi polovinu území pokrývají džungle a pralesy, avšak z velké části jsou již vykácené nebo vypalované. V nich se ukrývají vesničky, jejichž obyvatelé někdy dosud nespatřili bílou tvář. Lidé jsou zde proslulí pohostinností, a tak odhodlaní cestovatelé, kteří se do laoských hor vypraví, budou uctěni polévkou s kousky masa, o nichž se mohou jen domnívat, zda patřily nějakému lesnímu zvířeti nebo vesnické kryse. Většina obyvatel však žije podél řek. Spolehlivá dopravní infrastruktura v Laosu dosud příliš neexistuje, s čímž je potřeba počítat především v období monzumů, kdy mnohé cesty mizí pod vodou nebo jsou zavaleny bahnem. Řeky se pak stávají jedinými fungujícími dopravními tepnami.

Další fotky z Laosu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: