Doprava

Příjezd a odjezd:

Lety do Laosu přímo z České republiky jsou velmi drahé, proto většina turistů vvyužívá letů do Thajska či Vietnamu a poté volí místní přelety nebo dopravu po zemi. Víza dostanete na hranici poměrně snadno, rozhodně nejlevnější, ale taky nejméně pohodlnou variantou je příjezd po zemi autobusem. Navíc stav letadel a jejich celkově nedostatečná údržba staví leteckou dopravu do poněkud rizikového světla. Ovšem na druhou stranu doprava po zemi, to znamená kombinace technického stavu vozidel, stavu silnic a nepsaných dopravních pravidel, nezajišťuje pocit bezpečí v o nic větším měřítku.

Doprava v zemi:

Některé silnice, hlavně mezi většími městy mají asfaltový koberec a pravidelné spojení zajišťují autobusy v dost špatném stavu. Pro zvýšení jejich kapacity jsou do uličky umísťovány ještě plastové židličky. Autobusy většinou vyrážejí včas, do cílové stanice pak většinou se značným zpožděním, úměrně vrůstajícímu ujeté vzdálenosti.

V severním Laosu autobusy téměř neexistují. Místo nich dopravu obstarávají náklaďákyči pick-upy, na jejichž korbu jsou proti sobě namontovány podélně dvě lavice, a nad nimi je vztyčena kovová konstrukce s nepromokavou plachtou. Toto vozidlo je schopno pojmout až 30 pasažérů a zastavuje na znamení. Ovšem i zde, do jediného prostoru na nohy, bývají umístěny plastové židličky nebo pytle s rýží na kterých je možno sedět. Určitě se vyplatí přijít včas před odjezdem a zajistit si určité pohodlí, než trpět několik hodin bez možnosti se opřít a natáhnout si nohy.

Velmi využívaná doprava je říční. Po řekách se pohybují tzv. speed boaty a slow boaty. Kromě pravidelných linek, je možné si takovou loď najmout na jakkoliv dlouhou cestu. Speed boat je motorový mělký člun a v povinné výbavě pasažéra je vesta a helma. Tyto čluny vyrábějí hrozný hluk a většina lidí po zážitku z jízdy příště volí pomalejší slow boat. Speedboaty jsou navíc dost nebezpečné, protože jezdí až 80 km rychlostí a čas od času se rozsekají, což končí vážnými zraněními nebo smrtí. Ale na druhou stranu je zase jízda parádní adrenalinový zážitek.

Všeobecně se dá říci, že cestování v Laosu je zpravidla velmi zdlouhavé a nepohodlné. V porovnání s Thajskem nebo Vietnamem je na velmi špatné úrovni, podobně je na tom Kambodža mimo hlavní trasy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: