Covid, zdraví a bezpečnost

3. 8. Kyrgyzstán se otevřel pro turistické cesty všem státům. Podmínkou je přicestování leteckou cestou a prokázání se negativním testem na Covid ne starším než 72 hodin.

14. 5. Kyrgyzstán povolil vjezd do země všem cizincům a osobám bez občanství, kteří přijíždějí přes mezinárodní letiště Manas (Biškek), Oš, a Issyk-Kul. Podmínkou při vpuštění na palubu do letadla směřujícího do Kyrgyzstánu je potvrzení o absolvování negativního testu na COVID-19 ne staršího než 72 hod. Po příletu jsou negativní výsledky na COVID-19 též kontrolovány na místě. V případě objektivních příčin (zpoždění letadla apod.) cizinci mají možnost absolvovat test na místě.

Při předložení negativního PCR testu, který není starší 72 hodin, mohou cizinci vstoupit na území Kyrgyzstánu i při použití silničního hraničního přechodu

14.10.2020 Cestovatelé z ČR mají vstup zakázán.

Kyrgyzstán je v zásadě bezpečnou zemí pro turisty, místní jsou velmi přátelští a pohostinní. Budete-li dodržovat základní pravidla bezpečnosti, budete se cítit po celou dobu cesty příjemně a pohodově. Pamatujte, že do odlehlejších, zejména pohraničních, oblastí potřebujete dopředu vyřídit povolení pro vstup, které dost možná nikdo nebude kontrolovat, ale určitě ho doporučujeme.

Střední Asie je částečně proslulá úplatky a nesmyslnými policejními kontrolami. Dejte si proto vždy pozor na to, komu se prokazujete a jednejte se všemi v klidu a bez zbytečných konfliktů. Spoustu podvodníků a kapsářů najdete zejména v oblasti Ošského bazaru v Biškeku.

Samostatnou kapitolou je bezpečnost v horách, které mohou často skýtat to největší nebezpečí. Kyrgyzské hory jsou hodně odlehlé a často bez lidí, rozbouřené řeky můžou způsobovat komplikace při brodění a malá nehoda může znamenat zásadní komplikaci. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce počítejte taky s výškovou nemocí.

Očkování a prevence:

  • Virová hepatitida typ A – očkování doporučeno
  • Virová hepatitida typ B – očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů
  • Břišní tyfus – očkování doporučeno
  • Tetanus – očkování nebo přeočkování doporučeno
  • Přenosná dětská obrna – očkování doporučeno u osob nad 30 let
  • Záškrt – doporučuje se uvážit očkování; Vzteklina – očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu riziku
  • Spalničky – očkování doporučeno
  • Klíšťová encefalitida – očkování může být doporučeno.

Základní zdravotnická péče je v Kyrgyzstánu na nízké úrovni, v lékařských zařízeních často chybí i nejnutnější zdravotnické potřeby včetně injekčních jehel, anestetik a antibiotik. Lékaři přesto vyžadují platbu v hotovosti, takže nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění (ani to vám však nemusí pomoci). Počítejte však s tím, že vám náklady za poskytnutou lékařskou péči budou proplaceny až po návratu do vlasti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: