Doprava

Příjezd a odjezd:

Do Kambodži se můžete dostat letecky nebo pozemními cestami z Thajska, Laosu či Vietnamu. Víza dostanete poměrně snadno na hranicích a není potřeba se překročení hranic obávat. Na levné lety jde většinou narazit spíše do Thajska a Vietnamu než přímo do Kambodže, proto mnoho cestovatelů volí pozemní vstuo do země.

Dorpava v zemi:

Lodí

Lodní spojení je častá forma dopravy. Po Tonlé Sap a Mekongu jezdí rychlé „express boat“ a pomalé „slow boat“. Stejně tak jako v sousedním Laosu, se cestování rychlými express loděminedoporučuje, z důvodu jejich přeplňování a následných nehod.

Meziměstská doprava

V Kambodži se jezdí vpravo. Kromě několika hlavních úseků mezi turistickými oblastmi jako například Phnompenh – Sihanoukville, je většina cest v opravdu žalostném stavu, mnohdy chybí asfaltový povrch, jedna díra střídá druhou a namísto mostů přes řeky je občas nutnost zdolávat jakési brody. Připravte se tedy na dlouhé a nepohodlné přejezdy.

Společné taxi – velmi rozšířený způsob dopravy v zemi. Buď si můžete sami celé taxi pronajmout, nebo si zaplatit jen jedno místo a čekat až se taxi naplní.

Dodávky (pick – up) – tento dopravní prostředek se používá většinou na těch cestách, které jsou v horším stavu. Vyjíždí se až po úplném naplnění, z našeho pohledu spíše absolutního přeplnění a jelikož toto cestování nebude nikdy pohodlné, je lepší přijít na stanoviště a rovnou si vybrat to nejplnější vozidlo a odjet dříve.

Autobus, minibus – relativně komfortní způsob dopravy v porovnáním s předcházejícím pick – upem. Lístek vám obstarají cestovní kanceláře, nebo přímo v hotelu, kde bydlíte. V určitou hodinu vás pak vyzvedne buď přímo autobus, nebo taxi. Autobusy mimo hlavní linky jsou obvykle v žalostném stavu a doprava je opravdu hodně náročná.

Vlak je sice velmi levný ale je tak strašně pomalý, že je prakticky nepoužitelný. Existují pouze dvě trasy a to Phnompenh – Sisophon (trať pokračuje do Thajska) a Phnompenh – Kampot.

Městská a příměstská doprava

Autobus – jediné místní spoje existují pouze v Phnompenhu a jezdí po pevně stanovených trasách.

Cyklo – motorizovaná otevřená tříkolka pro max. 3 lidi. Ceny se musí smlouvat.

Moto taxi – je to vlastně taxi pro jednoho na motorce a je to rychlý a levný způsob přesunu z místa na místo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: