Doprava

Roman Bár (2007)

Doprava do země

Letadlem je možné se dopravit do Ammánu na mezinárodní letiště Queen Alia (většina letů z Evropy), nebo na letiště Marka (lety z okolních zemí). Na letiště Aquaba směřují většinou charterové lety a místní lety. 
Jinou možností jak se dostat do Jordánska je například ze Sinajského poloostrova trajektem (Nuweiba- Aquaba) a nebo letět do Izraele (Eilat) a přejít hranici do Jordánska (Aquaba).

Doprava v zemi

Doprava v Jordánsku je na dobré úrovni, co se týká spojení mezi městy a k největším památkám. Tyto hlavní silnice jsou asfaltované v dobrém stavu a spojení autobusy nebo sdílenými taxi jsou celkem častá. Autobusová doprava je rychlá a levná, většinou jezdí moderní autobusy. Další cenově dostupná možnost je taxi, jezdí se většinou za smluvní ceny.

Cesta vlastním nebo půjčeným autem se moc nedoporučuje, vzhledem ke stylu řízení místních řidičů a nedodržování dopravních předpisů.

Železniční síť skoro neexistuje, spojení je prakticky jen občasně a to mezi městy Ammán a Damašek.

Lenka Hrabalová (2013)

Doprava do země

Do Izraele – je nutno si vzít velké taxi, to vás hodí k mostu krále Husajna (Allenbyho mostu). Na ceny se vždy poptejte raději předem. Přes most pak další taxi, prjít jordánskou i izraelskou kontrolou, které jsou neskutečně dlouhé, a pak autobus do Jeruzaléma. Izraelská víza bez problému, zpátky taky bez problému.

Do Egypta – víza obojí na hranicích. Autobus do Aqaby, pak trajektem do Taby, pak dál do Káhiry nebo kam chcete. Autobusy jsou nespolehlivé. Mě například nechali na trajektu a linku zrušili. Východonilská delta zajištuje spoj Káhira-Ammán, ale je to katastrof. Ammán-Káhira zajištují jordánské autobusy, kteér jsou výrazně spolehlivější. Vždy se raději na trajektu třikrát optejte, kde bude bus, bude-li bus popřípadě kdo vás může hodit dál. Na trajektu vám vezmou pas, tak se neděste, vrátí ho u přepážky.

Doprava v zemi

Taxi v Ammánu jsou drahé a autobusové spoje žádný krátkodobý návštěvník nepochopí. Takže raději zůstante v hotelu, který je blízko tomu, co chcete v Ammánu dělat.

Meziměstkých autobusů, malých i velkých je dost,ale každý odjíždí z jiné stanice. Je nutné se doptat. Na delší vzdálenosti (třeba do Egypta) si lístek rezervujte předem. Jezděte raději slušnými linkami, ty horší, sice levnější, můžou zabrat 3x tolik času.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: