Bezpečnostní opatření

Cestovní povolení

Cizinci potřebují pro pohyb mimo hlavní město San’a cestovní povolení, tzv. travel permit (angl.) čili tasrích (arab.). Pro organizované zájezdy ho vyřizuje hostitelská cestovka, individuální cestovatelé musí sami. Jak na to? Pořiďte se kopii pasu a také kopii víza (kopírky mají ve všech fotolabech, např. Fuji vedle Bab al-Yemen). Anglicky mluvícímu úředníkovi vyplníte formulář a napíšete chronologický seznam míst, která hodláte navštívit (ta se na povolení pravděpodobně neobjeví, takže trasu pak možná budete moci měnit). Fotografie nejsou potřeba. Na počkání a zdarma dostanete tasrích. Nechte si tasríh 20x – 30x zkopírovat (měsíc cestování), protože kopie budete rozdávat na policejních checkpointech, originál nedávejte z ruky. Kontroly jsou velmi přátelské a nesetkali jsme se s poždavky úplatků a podobnými obtížemi.[cut]

Tasrích platí po celém Jemenu, ovšem s vyjímkou několika problematických oblastí, kam cizinci buď vůbec nesmějí (Sáda na severozápadě země), nebo smějí pouze s cestovkou (Shaharah, Marib a silnice Marib-Shabwa-wádí Hadramawt). V uzavřených oblastech má jemenská vláda bezpečnostní problémy s místními kmeny (tzv. povstalci). Situace se však mění a doporučujeme poradit se například s CK GEOS, specialistou na Jemen.

V létě 2009 se cestovní povolení pro cestování na území Jemenu již nevydávalo na Ministerstvu turistiky ve čtvrti Al-Hasaba, ale nově ve starém městě, vedle hotelu Arabia Felix, naproti škole Attabary. Dům je docela dobře označený, tak se to dá najít snadno.

Bezpečnost v Jemenu je proměnlivá a některé oblasti může být riskantní navštívit. Konzultujte aktuální situaci s CK GEOS.

[/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: