Peníze a ceny

Národní měnou je jemenský rijál (YR). Směnárníci berou dolary i eura, dolary jsou ale mnohem jistější!

Kurz v létě 2009 cca 203 YR / USD. Aktuální kurz si můžete předem ověřit například na http://finance.yahoo.com/currency. S cestovními šeky je problém, mění je údajně Arab Bank (např. ulice Az-Zubairy v San’a). Platební karty berou bankomaty řady bank, vyzkoušená je Saba Islamic Bank – bere i obyčejné Maestro a Visa Electron! Na přímé placení kartou ale obyčejný cestovatel nenarazí (kreditní karty přijímá Yemenia Airways). Jemen patří mezi levnější země, zvlášť jídlo je velmi levné.

Ceny v porovnání s našimi jsou poloviční až třetinové, např.: balená voda 0,75 – 3,60 Kč, grilované kuře – 50 Kč, sendvič se sýrem – 3 Kč, cigarety Rothmans – 18 Kč, oběd pro dva v lepší restauraci do 200 Kč. Ceny hotelů se pohybují od 10 USD do 50 USD/noc, pronájem terénního auta i s řidičem 50 – 75 USD/den.

[cut]

Ubytování

V městech a turisticky významných vesnicích popsaných v průvodcích bývají hotely. Obyčejné levné hotely stojí 2000 YR za pokoj. Jednolůžkové pokoje nejsou moc časté, sólo cestovatel ale dostane na dvoulůžkový nějakou slevu. O cenu zkuste smlouvat, zvlášť když je hotel evidentně prázdný nebo když jich stojí více vedle sebe. Pokud je v místě jen jeden, vyjednávací pozici máte naopak mizernou. Platí se většinou předem, recepční si nechávají pas (kopie tasríchu v případě potřeby postačí). V San’a jsou hotely tak dvakrát dražší, pouze „Old San’a Palace Hotel“ ve starém městě stojí jen 2000 YR/1lůž. (vedle mešity Al-Abhar; v průvodci Lonely Planet je zakreslen úplně špatně). Jeho manažer mluví výborně anglicky, vůbec nejsympatičtější jemenský hoteliér (rodilý Ethiopan). Cestovatel narazí v Jemenu na dva druhy hotelů, které se moc neliší cenou, ale svým původem:

1) Jednoduché hotýlky vybudované ve starých tradičních domech – malé čisté pokojíky bez zařízení, matrace na zemi, prostěradlo (obvykle čisté), deka a polštář bez povlečení, věšák, zásuvky; záchod a sprcha (obvykle i s teplou vodou) na chodbě; střecha bývá volně přístupná k posezení nebo k parádnímu „pofocení“. Tyhle hotely se nacházejí v historickém centru San’a a v navštěvovaných vesnicích. Vesnické nabízejí i bohaté snídaně a večeře, o cenu jídla smlouvejte – nejprve na recepci, pak s kuchařem osobně (500 YR za večeři dobrá cena).

2) Městské hotely v nových budovách – špinavější než předchozí, postele, povlečení (obvykle použité, nutné reklamovat), TV, zásuvky, případně klimatizace; příslušenství na chodbě nebo uvnitř. Pozor na pokoje s okny do ulice, doprava je příšerně hlučná, bez špuntů do uší se pak spát nedá.

Pro jednotlivé cestovatele nebo páry by neměl být problém sehnat ubytování pod střechou ani v horách (pohoří Haraz a Bura), protože jsou dost hustě osídlené. Ve vesnici se kolem vás obvykle seběhne chumel lidí a někdo z nich určitě za menší peníz sežene pokoj. Větší skupinky by mohly mít problém, zvlášť v oblíbeném pohoří Haraz. Brát s sebou stan není nutné. Venku spát lze, ale když se dokonale neskryjete (což je v Jemenu i horách obtížné), bude tam non-stop chumel dětí. Doporučujeme vzít spacák, protože komfortně nahradí chybějící nebo špinavé povlečení, v zimě lépe zahřeje a je pojistkou proti nesehnání noclehu někde v terénu.

Na rozdíl od hor severního Jemenu, ve wádí Hadramaut se s ubytováním u lidí počítat nedá. Ve městech Sejún, Al-Qatn, Tarim a Šibam jsou samozřejmě hotely (doporučuju „Palace Sayun Hotel“ hned vedle Velké mešity a paláce v Sejúnu, 1500 YR/2lůž.). Hotely jsou také určitě ve vesnicích Chejla (60 USD!), Síf (3000 YR) a Al-Chorejba (dokonce dva: 1500 YR, 3000 YR).

Za aktuální informace děkujeme Lukášovi Synkovi – http://www.cestar.euweb.cz/

[/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: