Peníze a ceny

Pokud jste se rozhodli, že chcete navštívit právě tuto krajinu, gratuluji. Japonsko je nádherná, rozmanitá země s bohatou kulturou, která vás naplní harmonií a klidem okouzlující člověkem-nezměněné přírody, ale zároveň ve vás zanechá pocit vyspělé budoucnosti. To Japonsko umí. A pokud se právě balíte nebo shromažďujete informace a všude čtete jak je Japonsko nebo Tokio jedno z nejdražších měst na světě a vy už potřetí přepočítáváte všechny těžce uspořené peníze, máme pro vás docela dobrou zprávu. Nemusíte se bát. Ano, tato informace je na něčem založena, ale jako v každé zemi, i v Japonsku lze najít mnoho míst, které jsou cenově dostupné skoro pro každého a ceny jsou zde celkově srovnatelné s Prahou (jedině doprava je zde o něco dražší).

Měnou jsou zde samozřejmě jeny(¥) a kurz se pohybuje kolem 5:1 Kč. Preferuje se platba hotově a pouze v jenech. Bankomaty jsou v Japonsku skoro všude ale pro vás jako turisty je důležité najít 7-Eleven nebo poštu, protože pouze tyto bankomaty přijímají zahraniční kreditní karty. Jejich použití je velmi snadné neboť stačí pouze stisknout tlačítko English a hned se vám nic neříkající japonské znaky změní na angličtinu. Pak už jen kliknete na „withdrawal“, zadáte Pin, potvrdíte a už se můžete těšit radostnému zvuku vycházejících bankovek. V případě, že vás ten krásný pocit tak nadchl, až jste ucítili hlad, můžete se vydat hledat restauraci.

Ty jsou zde prakticky na každém rohu od fastfoodů (které jsou překvapivě dražší než typické japonské menší restaurace) přes všechny možné podniky nabízející různé druhy asijských specialit. Právě v takových typických japonských mini-restauracích je jídlo asi nejlevnější. Ceny se patrně liší podnik od podniku, ale za hlavní jídlo v průměru zaplatíte 1000-2000 jenů (200-400 Kč). Samozřejmě v případě, že si vyberete luxusnější restauraci, ceny se mohou vyšplhat i nad 5000 jenů.

Ti kteří budou chtít ochutnat typické japonské pokrmy si budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Cena za Sushi menu začíná na 3000 JPY v těch nejlevnějších Sushi restauracích. Japonské nudle (ramen) seženeta od 750 JPY. Obecně se dá shrnout, že za jídlo v levnějších restauracích zaplatíte od 700 do 1500 JPY. Bohužel ani návštěva supermarketů není nejlevnější. Například láhev 1,5 litrové vody vyjde na 130 JPY. To je v porovnání s českou Republikou dvojnásobek.

Ceny hotelů se v Japonsku liší od kvality a lokality. Z mé osobní zkušenosti bych určitě doporučila cestování přes Airbnb, což je v podstatě webová stránka, která se soustředí na ubytování nabízené od lidí, kteřímají volný pokoj, pronajmout si však můžete i celý apartmán. Ceny jsou přiměřené tomu jakou lokalitu a byt si vyberete, ale můžete zde velmi jednoduše najít pokoj v Tokiu, za který zaplatíte v průměru zajednu noc pro dvě osoby 1500 Kč.

S aktualizací online průvodce Japonskem nám pomohli Petr Kot a Nikola Hanulíková.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: