Kuchyně

Jídlo je zde dostupné prakticky všude. Dokonce i ve zmíněných 7-Eleven nebo jiných večerkách mají něco jako hotovky a dokonce zde fungují i restaurace s automaty na jídlo. A pak je tu samozřejmě nespočetně mnoho klasických japonských restaurací, suši podniků, ale najdete zde i čínu či italské speciality. Samotné hledání té správné restaurace však může být vyčerpávající, jelikož spoustu restaurací pravděpodobně ani neobjevíte, protože jsou umístěny v patrových budovách, které mají názvy podniků na jednotlivých úrovních napsané v japonštině.

Pokud spěcháte nejlepší je najít tzv. „Šokudó„, což je restaurace kterou poznáte podle vystavených modelů jídel ve výloze. Nejčastěji se zde podávají rýžové a nudlové pokrmy a za celý oběd zaplatíte kolem 800 jenů (160 Kč). Tradiční jídla, které musíte v Japonsku ochutnat jsou bezpochyby suši, Ichigo cake (typický japonský jahodový dort) a samozřejmě Rámen (polévka s vaječnými nudlemi). Pokud vás někde v restaurací překvapí lidé, kteří hlasitě srkají nudle, nemusíte se nad tím pozastavovat. Srkáni totiž slouží k ochlazení nudlí, které si vkládáte do úst. Pokud jste dojedli a chcete zaplatit, pamatujte, že v Japonsku spropitné vlastně neexistuje. Číšník nebo servírka by pravděpodobně ani nepochopili, proč jim dáváte víc peněz. Jestliže se vám v podniku líbilo a chcete vyjádřit vděčnost, vhodnější bude malý dárek, například něco typické pro zemi odkud pocházíte.

Samostatnou kapitolou jsou automaty. Jsou totiž opravdu VŠUDE. I když o tom před příchodem čtete, nikdy je neočekáváte až v takovém množství. Splňují tu všemožné účely, vše se dá koupit, dobít a zaplatit právě přes automat. Nejvíce je zde však nápojových automatů, ve kterých můžete dostat jak chlazené nápoje tak i teplé. Jeden z nejtradičnějších nápojů je zelený čaj, který je v Japonsku všudypřítomný a pije se samozřejmě bez cukru. Právě typickému čajovému obřadu s bohatou historií je zde přikládán velký význam a k samotné přípravě čaje se přistupuje s velkou důstojností. Z chlazených nápojů je výborná Melon-soda, která je v Česku prakticky nesehnatelná.

S aktualizací online průvodce Japonskem nám pomohli Nikola Hanulíková.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: