Doprava

Po Izraeli lze cestovat poměrně snadno a pohodlně. Jedná se o nevelkou zemi, a tak se lze bez problémů dostat z jakéhokoliv místa na jiné. Výjimku představuje železniční spojení, neboť zde existuje paradoxně jen několik málo tratí vedoucích severojižním směrem mezi Akkem na severu, Haifou, Tel Avivem, pásmem Gazy a Beer Shebou na jihu. Izraelci vlakem příliš nejezdí a naopak místo budování dalších nádraží a tratí se i ty stávající spíše ruší. Ceny jízdenek jsou několikanásobně vyšší než v České republice. Jízdní řády a aktuální informace o izraelských železnicích naleznete na adrese www.israrail.org.il.

Naprostá většina lidí využívá autobusovou dopravu, zejména poměrně hustou síť linek státní společnosti EGGED. Poznáte je podle jednotné zelené barvy a symbolu okřídleného písmena alef, připomínajícího naše „X“. Jízdní řády naleznete na adrese www.egged.co.il nebo můžete zavolat na telefonní infolinku (03-694 8888). Ceny jízdného jsou také  vyšší než tarify, na které jsme zvyklí u nás.

Pokud pojedete alespoň ve dvou, může pro vás být výhodná varianta cestování vypůjčeným autem. Ceny se pohybují na běžné evropské úrovni; půjčení stojí zhruba od 20-45 USD na den s neomezenou kilometráží. Zastoupení zde mají všechny mezinárodní půjčovny, jako například Avis (www.avis.com), Hertz (www.hertz.com) nebo Budget (www.budget.com).

Pokud se pro tento způsob přepravy rozhodnete, pak doporučujeme auto si s předstihem rezervovat a především dbát na to, abyste se „nestrefili“ do nějakého židovského svátku. Těch se nejvíce slaví v říjnu a v tyto dny (ale i o šabatu, tedy od pátečního večera) mají půjčovny, s výjimkou poboček na letišti, zavřeno. To může znamenat nepříjemnou komplikaci a cenovou přirážku. Turisté se této chyby dopouštějí poměrně často, proto na tuto skutečnost upozorňujeme.

Síť silnic a čerpacích stanic je v Izraeli hustá a kvalitní. Prodávají se všechny druhy benzínu. Dálniční poplatky se platí jen na jediné dálnici mezi Jeruzalémem a severní částí země. Je zatím ve výstavbě a neustále se prodlužuje; značná část je již zprovozněna. Vede těsně podél palestinské zdi a vozidla jsou monitorována speciálními zařízeními, takže se o poplatky nemusíte starat. Ke konci roku přijde autopůjčovně vyúčtování, a tak i vám budou zpětně strženy poplatky z karty. Ta je přirozeně nezbytnou podmínkou pro zapůjčení auta a doporučujeme nepodcenit zůstatek na ní pro případ požadované záruky v případě nehody. Nevyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz, stačí náš český.

Řídit v Izraeli automobil není o nic těžší než kdekoliv jinde, ale liší se celkový přístup zdejších lidí k autům a provozu. Vidět vážnou nehodu s těžce zraněnými je výjimkou, na druhé straně najít na ulici auto bez jediného šrámu snad ani není možné. Drobné kolize zejména při parkování se považují za běžné a nikdo si s nimi (ani s opravami po nich) hlavu neláme. Celkově se v zemi jezdí pomaleji než u nás a hlavně zde řidiči téměř neporušují předpisy. Ani policisté se nezaměřují na zjišťování překračování rychlosti a podobných přestupků, neboť se jich téměř nikdo nedopouští. Doporučujeme toto chování přijmout za své, neboť má velmi dobrý důvod. Není jím strach z represe, ale pochopení, že přidělávatproblémy a porušovat zákazy ve věcech nepodstatných je v principu stejné jako ve vážnějších případech, a tedy naprosto zbytečné a nežádoucí. Svou roli v tom možná hraje i chápání hebrejského slova „zákon“, které není vnímáno jako nějaký vymyšlený předpis, ale spíše jako třeba gravitační zákon, který má svou nezpochybnitelnou platnost. Nutno přiznat, že Izraelci jsou v tomto chápání poněkud dál než řidiči ve většině ostatních zemí.

Nejlepší tipy na levné letenky naleznete na cestujlevne.com/izrael.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: