Doprava

Lenka Hrabalová (2014)

Autobusy jsou poměrně levné, a když si připlatíte, můžete jet i poměrně luxusním skorolehacím busem. Nemám v hlavě ceník, ale 7hodinová jízda vyjde asi na 8 USD. Jinak jsou i vlaky, ale ty lehátkové bývají obsazené týdny dopředu. Jsou ale velmi pohodlné – základní trasa – Teherán-Esfahán-Šíráz. Autobusových společností je hodně, stačí se optat v hotelu a oni vás odkážou. Místo se dá sehnat snadno.Velká města mají i letiště a vnitrostátní lety také nejsou příliš drahé.

Silvestr Tkáč – ExpediceOnline (2015)

Letadla: Mezi velkými městy je zavedena pravidelná letecká doprava. Letenky je možno koupit v cestovních agenturách.

Vlaky: Jízdenky na vlak se kupují v cestovních agenturách, je nutno je koupit na jméno pasažéra. Před nástupem do vlaku většinou cizince kontroluje policie přímo na nádraží. V Teheránu mají policisté kancelář vlevo od příchodu na nástupiště. Na nádraží doporučuji přijet minimálně půl hodiny před odjezdem vlaku.

Jak se dostat na teheránské vlakové nádraží: Nejjednodušší je nasednout na taxi a říct: Meydan-e Rah ahan. Na nádraží jezdí rovněž autobusy po ulici Vali-Asr (je možno nastoupit napříklady na náměstí Tajrish, Vanak, Vali-Asr, nebo na křižovatce ulice Vali-Asr a Enqelab eslami.
Mapa íránských železnic: http://raja.ir/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=0&PageId=960&codeV=1&tempname=Internal

Autobusy
Nejběžnější doprava mezi městy je autobusová. Prakticky mezi všemi velkými městy jsou frekventované linky. Lístek lze v 99 procentech koupit přímo na nádraží před odjezdem, takže není nutno cokoliv zařizovat dopředu. V Íránu jezdí dva typy autobusů VIP a normální (maamuli), cena VIP je asi o 60 procent vyšší než normálních, nicméně nabízejí velký komfort v podobě polohovatelných křesel (pouze 3 řady narozdíl od 4 řad v maamuli) a některé i večeři. Pokud chcete Írán procestovat skrz na skrz budete pravděpodobně využívat nočních přejezdů. A abyste se vyspali, určitě doporučuji cestovat VIP autobusy. Maamuli jsou srovnatelné s našimi linkovými spoji v ČR.Uvědomte si, že pojem daleko nabývá v Íránu naprosto jiných rozměrů.Za zavazadlo do podpalubí se nepřiplácí.

Taxi
Během své cesty se setkáte se dvěma druhy taxíků. Jeden je tzv. darbast, který budete mít pro sebe a zaveze vás kam budete chtít a druhý je linkový, který jede určitým směrem a po cestě nabírá a vysazuje pasažéry (je tedy levnější).Dále si můžete zavolat telefonický taxík (ažáns). Se zavoláním vám rádi pomůžou třeba v obhodě, restauraci nebo na hotelu.Orientační ceny taxíků v Teheránu:Pokud si vezmete darbast tak vás cena prakticky kamkoliv po Teheránu vyjde od 4 do 8 dolarů. V případě, že pojedete linkovými auty, tak se do 1-1,5 dolarů na osobu  po městě vejdete skoro vždy.Cena taxíku na letiště Imáma Khomejního z centra města je kolem 450 000 – 600 000 Riálů.Taxikáři se někdy budou snažit navýšit cenu pomocí argumentů, že je nutno zaplatit za zavazadla (žádný poplatek za zavazadla není).

Lodě
Mezi přístavem Bandar-e Abbas a ostrovy Qeshm a Hormoz je zavedena pravidelná lodní doprava. Lodě mezi Bandarem a ostrovy odplouvají několikrát denně. Lístky se dají koupit vždy přímo v přístavu. Z Bandaru odplouvají lodě z tzv. „eskele“, které je prakticky přímo naproti bazaru. Lodě mezi ostrovy Qeshm a Hormoz odplouvají většinou jen 1-2 krát denně.Za zavazadlo se v lodích nepřiplácí, i když budou možná zkoušet vás přesvědčit o opaku, především na malých lodích.

Autostop
Autostop není v Íránu běžný způsob dopravy, nicméně stopovat není problém. Ujistěte se však, že jedete zadarmo. Často budou zastavovat taxíky, které nejsou označeny a pak budou chtít zaplatit. Prakticky jistota jsou kamiony, jejichž řidiči vás ještě během jízdy stihnou nakrmit, ukázat obrázky svých dětí, zavolat manželce a pozvat k sobě domů. Vzhledem k tomu, že autobusy jsou v Íránu dost levné, doporučuji autostop pouze jako doplňkový způsob dopravy po vedlejších komunikacích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: