Stručný průvodce

Mezi skalnatými vrcholky Himálají se od nepaměti prohání vítr a odráží mohutné hřmění častých vzdušných bouřek. Místní obyvatelé si to vysvětlovali řevem draka, a tak svůj domov nazvali zemí mírumilovného hřmícího draka – Bhútán.

Cestopisy z Bhútánu

Království Bhútán se rozkládá na jižních svazích Vysokého Himálaje, mezi dvěma velmocemi: Čínou (Tibetem) na severu a Indií (Sikkimem na západě, Assamem z jihu a Arunachal Pradeshem na východě). Hluboká říční údolí se svažují k jihu do úrodné nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické, ve velehorách přechází v extrémně chladné až vysokohorské. Rozdílnému klimatu odpovídá i odlišná vegetace: nížinné listnaté monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské jehličnaté lesy, alpínské louky a nad nimi se tyčí ledovce s poli věčného sněhu.

V Bhútánu najdeme množství vzácných druhů zvířat i rostlin. Popsáno bylo více než 770 druhů ptáků, 30 druhů savců, přes 5500 druhů rostlin: 300 druhů orchidejí a 50 druhů rododendronů. V horách se vyskytují exotické druhy – takini, sněžní leopardi, zlatí lemuři, černokrcí jeřábi, tygři, sloni, nosorožci, červené pandy, černí himálajští medvědi, aj. Lesy jsou bohaté na nejrůznější houby a lesní plody, ovoce. Stráně jsou porostlé modrými máky a léčivými bylinkami, nad kterými poletují hejna pestrobarevných motýlů. S postupující nadmořskou výškou se mění ráz krajiny a přibývá jehličnanů, především borovic, cypřišů a obrovských cedrů. Ještě výš je zima a větrno, na vrcholcích je věčný led a sníh, který zaujímá celých 20% rozlohy Bhútánu. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Bhútánu.

Tygří doupě TaktsangTygří doupě Taktsang

Skalní malbySkalní malby

Punakha DzongPunakha Dzong

Zajímavosti v Bhútánu

Dnes jde Bhútán za svou vizí soběstačné země, čerpající z živoucí kultury a tradic. Lidé ještě stále žijí v harmonii s přírodou a podle náboženských zvyklostí. V Bhútánu je přes 1300 opevněných buddhistických klášterů, z nichž ovšem většina není turistům přístupná. Na řekách Mo Chhu a Mangde Chhu je možné provozovat rafting. Současný král, Jeho Výsost Jigme Singye Wangchuk je velmi oblíbený i přesto, že jako první na světě postavil kouření cigaret mimo zákon. Dávná minulost tohoto království již asi zůstane zahalena tajemstvím, protože vzácné a nenahraditelné dokumenty byly zničeny během požárů a zemětřesení.

Další fotky z Bhútánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: