Doprava

Nejjednodušší přeprava do Bangladéše je letecká doprava. Musíte však použít některé významné evropské letiště, například Frankfurt nad Mohanem či Londýn, odkud trvá let necelých jedenáct hodin. [cut]Pozemní cesta je velmi komplikovaná a možná je pouze přes Indii, protože hraniční přechody s Barmou jsou uzavřené. Mezi Indií a Bangladéší funguje také námořní spojení.

Cestovat po Bangladéši osobním vozem bez řidiče se rozhodně nedoporučuje. Silniční síť je obecně ve velmi špatném stavu. Meziměstské silnice jsou úzké a klikaté, městské ulice zase neskutečně přecpané rikšami, taxíky, kamióny i nezodpovědnými chodci. Proto může být cestování vozem velmi zdlouhavé. Pokud si přesto budete chtít půjčit osobní vůz, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny jsou především v hlavním městě a na letišti. Jezdí se vlevo.

Autobusové linky spojují všechna hlavní města, jízdné je obecně nízké. Taxi najdete u hotelů, na letištích a v centrech větších měst. Jízdné by mělo být vždy sjednáno před nasednutím. Při cestováním Bangladéšem můžete využít také železniční dopravu. Vlaky spojují hlavní města, jsou však pomalé. Několik příhodných spojů denně jezdí mezi městy Dhaka a Chittagong, část soupravy je s klimatizací. Rozumné je cestovat druhou třídou, která je cenově i kvalitativně přijatelná.[/cut]

Nejlevnějším způsobem cestování po Bangladéši jsou menší přívozy, které plují mezi jižními přístavy a deltou řeky Gangy. Existuje pět hlavním přístavů: Dhaka, Narayanganj, Chandpur, Barisal a Khulna.

Letecká doprava je poměrně levná, ale v porovnání s cenou ostatní dopravy je nepoužitelná. Letadla spojují Dhaku a několik hlavních měst, létají dvakrát až třikrát týdně.

Městskou hromadnou dopravu v samotné Dhace zajišťují autobusy, které jsou obvykle velmi přeplněné. Centrální autobusová stanice je na Station Road Fulbaria, kde jsou i terminály pro meziměstskou dopravu. Problémem je, že autobusy ani stanice nemají označení v angličtině. Variantou cestování po Dhace jsou cyklorikši nebo motorikši, případně taxíky (žluté s klimatizací, modré bez ní).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: