Doprava

Letecky se do Baku nejlépe dostanete přes Vídeň se společností Austrian Airlines, přes Istanbul s Turkish Airlines, přes Moskvu s Aeroflotem, nebo přes Kyjev s Aerosvitem. Pouze letecky se dostanete do Nachičevanu (4x denně s Azerbaijan Airlines).

Do/z Gruzie se dostanete vlakem nebo autobusem (letecká přeprava je poněkud drahá), do Íránu jsou otevřeny přechody v Astaře a v Džolfě (oblast Nachičevanu). Z Nachičevanu se dá dostat i přes hraniční přechod do Turecka. Plavba přes Kaspické moře do turkmenského Turkmenbaši trvá 12 hodin, loď pluje několikrát týdně v závislosti na poptávce (65 EUR nejlevnější jízdenka). Hranice s Arménií je zcela uzavřena a pozemní hranice mezi Ruskem a Ázerbájdžánem je uzavřena pro všechny občany zemi mimo SNS!!!

Autobusy jezdí všude a levně, avšak spoje jsou řídké a nepravidelné. Nejrozšířenější dopravou jsou maršrutky (minibusy), které dojedou do nejvzdálenějších oblastí země cca za 6-7 hodin (trasa baku-Šeki vyjde cca na 6 AZN. O něco rychlejší, ale stále za rozumnou cenu jsou sdílené, které odjíždějí na pevných trasách, jakmile se naplní (cena Baku- Šeki cca 10 AZN). Všechny ceny jsou z roku 2009.

Vlaky jsou pomalé, jejich výhodou jsou však noční spoje (například Baku – Zaqatala s možností výstupu v Šeki za 4 AZN), denní rychlíky spojují Baku s Mingečaurem a Gandžou na západě země a Lenkoranem a Astarou na jihu (hranice s Íránem). 

MHD v Baku je nepřehledné, je třeba dát si pozor na cedule, kam jede, základní páteří dopravy v Baku je naopak přehledné metro (karta na metro 2 AZN, jedna jízda potom směšné 2 göpiky).

Aktualizace Slavomír Horák (únor 2010), http://gruzie.zde.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: