HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Příběh afghánského koberce aneb co byste měli vědět, než si jeden koupíte

Příběh afghánského koberce aneb co byste měli vědět, než si jeden koupíte

Historie afghánských koberců se začíná psát v odlehlých vesnicích na úpatí Hindúkuše, kde místní lidé věrně ctí kmenové zvyklosti, probouzí se a usínají s pokornou myšlenkou na Boha a kde vládne křehká symbióza lidí a přírody.Právě tam přetrvává prastará tradice tkaní a vázaní vlněných koberců, která nebyla v Afghánistánu přerušena ani vleklými válkami. Afghánské ženy vytváří ornamentální koberce a kilimy (koberce bez vlasu, většinou oboulícné) nádherných vzorů a barev s nebývalou zručností.


Praní vlny, Samangan, AfghánistánPraní vlny, Samangan, Afghánistán

Spřádání vlny, Samangan, AfghánistánSpřádání vlny, Samangan, Afghánistán

Prodavač připravuje zboží zákazníkovi, HerátProdavač připravuje zboží zákazníkovi, Herát

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Afghánské textílie mají navíc jedno nádherné specifikum - jejich výroba nebyla v celé zemi nikdy zmechanizována (oproti Pákistánu, Iránu či Turecku). Koberce jsou stále tkány doma, tradičními postupy a náročnými technikami. Vlna se často barví za použití přírodních barviv.

Toto tradiční umění nás během práce v Afghánistánu okouzlilo natolik, že jsme založili Maimanu, férové podnikání, ve kterém jsme zpečetili svůj obdiv a respekt k této nevšední zemi a jejím obyvatelům a zavázali se přinést českým zákazníkům unikátní vlněné produkty, které ozdobí a zútulní jejich inteiér.

Ženy tkají kilim, Marghzar, severní AfghánistánŽeny tkají kilim, Marghzar, severní Afghánistán

Kvalita je základ

Základem každého afghánského koberce je kvalitní vlněná příze. Ta může pocházet z místního plemene ovcí karakul, či plemen původem odjinud; „arabik“ nebo „belgik“ (plemeno z Belgie je ceněné pro svoji prvotřídní kvalitní vlnu). Vlnu mají rodiny často svoji, ovčí a kozí stáda jsou zdrojem obživy pro místní rodiny vedle nejistého zemědělství.  Fyzicky náročné zpracování vlny – stříhání a praní - se stalo především mužskou záležitostí, ženy pomáhají hlavně se spřádáním.

Ve dvorech místních domů lze často spatřit typický výjev - jeden z prarodičů sedí na zápraží domu a někdy i několik hodin v kuse spřádá vlnu naučeným pohybem prstů do tenké příze, zatímco pozoruje čilý ruch dětí i dospělých okolo.

Kouzlo přírodních barviv

„Můj otec mě naučil, jak barvit vlnu přírodou. Sbírám plody, květy, kůru stromů a rostlin během jara a léta na horských svazích nad naší vesnicí. Vlnu pak barvím uprostřed léta, aby vlákna stihla na slunci pořádně vyschnout,” svěřuje se Sufi Haleem z vesnice Gorzwan.

Přírodniny, ze kterých se barví vlna v AfghánistánuPřírodniny, ze kterých se barví vlna v Afghánistánu

V domácnosti pak ženy sbírají a suší další přírodniny s vynikajícími barvícími vlastnosti - kůru granátového jablka, slupky cibule, slupky vlašských ořechů a jiné.

Barvy získané z přírody si vždy nesou svůj unikátní šarm a krásu. Na vlněné přízi tvoří pestrou paletu odstínů, které se odborně říká abraš. Barvy v ní mění intenzitu a ostrost a působí příjemně na pohled. Jednotlivé odstíny spolu vždy harmonizují a  vzájemně se doplňují.

Tkát může jen ten, kdo má stav

Ženy dávají prostor svému umu na tkalcovských stavech vyrobených doma z místních materiálů. Ty mohou být horizontální nebo vertikální -  natažené podél stěny - a téměř jakýchkoliv rozměrů.

Celou zimu, kdy jsou pastviny a pole pod sněhem, ženy tkají doma. V létě pak pokračují v letním táboře, t.j. na poli, ze kterého koncem léta sklidí úrodu pšenice. Zde se ukrývají před sluncem v lehkém stanu zvaném “ghazdi”.

Praní kilimu mýdlovou vodou, Mazar-e Sharif, AfghánistánPraní kilimu mýdlovou vodou, Mazar-e Sharif, Afghánistán

Nádherná umělecká díla pod jejich rukama vznikají dva až šest měsíců. Hotové výrobky se zapraví (případně zastřihne vlas), vyperou (i několikrát) v mýdlově vodě, vypnou v rámu, a nakonec zastřihnou třásně na jejích koncích.

Rozviň svůj koberec, abych viděl...

Turkmenské ženy jsou právem považovány za jedny z nejzručnějších tkadlen. Jejich dovednost se velmi cení a hraje roli i při domlouvání sňatku.

Jedno turkmenské přísloví praví: „Rozviň svůj koberec, abych viděl, co máš vepsáno v srdci.” Tkadlena často vetkává do koberce příběh. Inspiraci pro něj nachází v přírodě, každodenním životě či náboženství.

Sušení vypraného kilimu na slunci, Mazar-e Sharif, AfghánistánSušení vypraného kilimu na slunci, Mazar-e Sharif, Afghánistán

Především cenné jsou bohatě zdobené kusy, tradičně nazývané „jahez“, které si žena připravuje do své svatební výbavy. V těchto kobercích a výšivkách dokáže velmi barvitě a esteticky popsat svoje pocity, přání a naděje.

Který si jen vybrat?

Maimana podporuje staleté tradice a šetrné postupy afghánských žen. Vybíráme místní umělecká díla přímo od zručných tkadlen a vyplácíme jim férovou odměnu. Snažíme se, aby spolupráce s námi přinesla do budoucna stabilní příjem do rodinného rozpočtu. Českým zákazníkům chceme nabídnout to nejlepší, a proto u nás naleznete pestrou škálu unikátních vlněných koberců a kilimů rozmanitých vzorů a pracných technik. Každý z nich je originál. Přijďte se sami přesvědčit a vybrat si kousek pro váš domov. Navštivte nás v Praze, těšíme se! Více na www.maimana.cz/kontakty.

Maimana


02.03.2016, Tereza Inková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen ten, kdo se odváží jít dál než ostatní, se dozví, jak daleko může doopravdy jít.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno