Stručný průvodce

Co by Vám nemělo uniknout: První česká polární stanice v Antarktidě, která leží na ostrově Jamese Rosse u severního výběžku Antarktického poloostrova.

Cestopisy z Antarktidy

Antarktický kontinent je součástí antarktické polární oblasti rozkládající se kolem jižního pólu. Rossovo moře (z Tichého oceánu) a Wedellovo moře (z Atlantského oceánu) vnikají hluboko do pevniny a dělí ji na dvě části.

Antarktický deník

Větší Východní Antarktis se nachází na straně atlantsko-indické a menší Západní Antarktis na pacifické straně s největším Antarktickým poloostrovem, vybíhajícím směrem k Jižní Americe. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Antarktidy.

Zajímavosti v Antarktidě

Téměř 99 % území kontinentu je pokryto pevninským ledovcem s objemem cca 25 mil. km3 vody, což je, pro představu, takřka 80 % světových zásob sladké vody.[cut] Kdybychom led odstranili, kontinent by se změnil v souostroví. Podle smlouvy z roku 1959 mohou státy využívat Antarktidu pouze pro mírové účely (mj. nepatří žádnému státu a je zakázáno využívat její nerostné bohatství), některé další smlouvy, např. z let 1980 a 1991, pak vymezují i podmínky ochrany životního prostředí Antarktidy.

Další fotky z Antarktidy si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: