Peníze a ceny

Jakýkoliv jiný způsob získání venezuelské měny, než směna dolarů na černém trhu, Vám pobyt v zemi mnohonásobně prodraží. Aktuální oficiální kurz Bolivarů je 6.30 za USD, zatímco na černém trhu za dolar dostanete přes 180 Bolívarů – 30x více. Kurz se díky inflaci ryche mění a jeho aktuální výši najdete například na stránkách http://www.dollar.nu/.

Zveřejňování tohoto kurzu je ve Venezuele přísně zakázáno.Výměna peněz na černém trhu je nelegální a částečně i riziková. Nejbezpečnější místa pro výměnu peněz jsou hraniční přechody, kde výměna probíhá v kurzech černého trhu přímo ve směnárnách. Nechte si s výměnou peněz poradit v hotelech nebo od prověřených kontaktů ve Venezuele – všichni vědí, kde lze peníze bezpečně vyměnit. Řada běžných Venezuelanů od Vás dolary s radostí koupí. Z důvodu vysoké inflace doporučuji měnit peníze postupně, a to zejména při delším pobytu v zemi.

Ve Venezuele jsou ceny řady položek (zejména potravin a základních produktů) regulované. Regulovaný sortiment je často nedostatkový – aktuálně se Venezuela potýká např. s kritickým nedostatkem mléka, toaletního papíru, pracích prášků, apod.. Ostatní ceny se rychle mění na základě poptávky a nabídky, obecně jsou podobné těm v ČR.V

cenách najdete ohromné nelogické paradoxy – nádrž nafty je stejně drahá jako kelímek džusu, který si koupíte ve frontě na naftu, apod. Některé potraviny se dováží ze zahraničí a prodávají za neuvěřitelně vysoké ceny. Ceny ubytování jsou ve Venezeule obvykle vyšší než jinde v Jižní Americe a ubytování většinou není možné zarezervovat online. S dotazem na aktuální ceny a s rezervacemi se obracejte přímo na jednotlivé hotely.

S aktualizací online průvodce pomohl Honza Brotánekwww.dojizniameriky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: