Internet, telefon, média

Elektrické napětí 120 V, 60 Hz (nutný je adaptér).
Ve větších městech je rozvinutá síť místních operátorů (Movilnet – www.movilnet.com.ve, Digicel – www.digicel.com.ve, Movistar – www.movistar.com.ve, Digitel – www.digitel.com.ve a Infonet – www.infonet.com.ve), roaming s českými operátory funguje bez problémů pouze v některých oblastech a pouze s jediným roamingovým partnerem Digtel. Proto je výhodné zakoupit si místní sim kartu. Je třeba si na webových stránkách ale ověřit, kde všude má místní operátor pokrytí signálem.Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek s nápisem „Acceso Internacional“ na karty (3000 a 5000 VEB), které jsou na ulici a v Caracasu i v metru, kde hovor stoji cca 1 USD / min.; možno je též využít veřejnou telefonní hovornu (comunicaciones publicos).

Před telefonátem je dobré si zjistit telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. klimatizované internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech od cca 1 USD do 10 USD / hod. Možné je také připojit notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu. Top level doména na internetu: .ve

Internet je ve Venezuele pomalejší než je obvyklé v ostatních jihoamerických zemích. Aby fungoval mobilní signál všech místních operátorů, je potřeba čtyřpásmový mobilní telefon (quad-band).

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 166, 171
Policie: 169, 171
Dopravní policie: 167
Národní garda: 168
Ambulance: 171

Média
Nevládní organizace monitorující média ve Venezuele jsou velmi kritická k chovánívenezuelských médií a také vládnímu postupu vůči nim. Nezávislost médií je zpochybňována.
Prostředí vytvářené vládou pro činnost novinářů je organizací „Novináři bez hranic“ označováno za nenávistné a zastrašující. Na druhou stranu jsou některá větší soukromá  média jsou kritizována za to, že hrála přímou roli v opozičním hnutí proti prezidentovi a odmítla pokrývat pro-Chávezovské demonstrace během neúspěšného puče v roce 2002. 
V roce 2004 byl schválen kontroverzní zákon, který omezuje vysílání nepatřičných scén (sexu, násilí atp). Omezuje nicméně i materiál považovaný za nebezpečný pro „národní bezpečnosti“ a může být tedy zneužíván ke kontrole médií.

Tiskové agentury
VENPRESS – vládní tisková agentura

Agencia de Niticias de Venezuela – přehled nejdůležitějších zpráv

Deníky
El Nacional  www.el-nacional.com – celoplošný denník
El Universal www.eluniversal.com – celoplošný denník
Tal Cual www.talcualdigital.com – celoplošný denník, zprávy vnitřní politika
Meridiano www.meridiano.com.ve – celoplošný sportovní denník
El Mundo www.elmundo.com.ve – celoplošný denník, zprávy vnitřní politika
2001  www.2001.com.ve – celoplošný denník
La Razón www.razon.com – celoplošný nedělník, názory a analýzy
Quinto Día www.quintodia.com.ve – celoplošný týdenník
Últimas noticias www.ultimasnoticias.com.ve – celoplošný denník
The Daily Journal – caracaský anglicky psaný denník

Televizní stanice
Venezolana de Televisión  http://venezuela.gov.ve/vtv/noti.asp vládní televize
ValeTV http://valetv.com/ celoplošná televize se zaměřením na vzdělávací a kulturní programy
RCTV  http://www.rctv.net/ soukromá celoplošná televize
Globovisión http://www.globovision.com/ celoplošná televize, zpravodajský kanál, 24 hodiny vnitřního i zahraničního zpravodajství
Venevisión http://www.venevision.net/ soukromá celoplošná televize
Televen http://www.televen.com/ soukromá celopslošná televize
LaTele  soukromá celoplošná televize

S aktualizací online průvodce pomohl Honza Brotánek – www.dojizniameriky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: