Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: deštný prales El Yunque, surfařský eden okolo města Rincón, pevnosti El Morro a San Christóbal v hlavním městě San Juan, malebné městečko Barranquitas, park Toro Negro a radiotelskop Arecibo.

Cestopisy z Portorika

Portoriko je nejmenším ostrovem souostroví Velké Antily. Ostrov v severní části Karibského moře byl objeven Kryštofem Kolumbem roku 1493 (původní jméno ostrova San Juan Bautista), byl kolonizován Španěly v roce 1508.Jako španělská kolonie získal ostrov vnitřní autonomii roku 1897, ale o rok později byl po španělsko-americké válce postoupen USA.

Roku 1917 získal ostrov vnitřní samosprávu a jeho obyvatelé občanství USA. Od roku 1952 volně přidružený stát USA s vnitřní autonomií (místní zákonodárný sbor má právo na tvorbu ústavy, která nesmí být v rozporu s federální ústavou USA). Hlavou výkonné moci je guvernér volený v přímých volbách. V současnosti působí v zemi dva hlavní politické proudy požadující plné členství v USA či pokračování současného stavu. Minorita požaduje úplnou samostatnost. Referendem z roku 1993 se většina voličů vyslovila pro zachování dosavadního statutu přidruženého státu USA.

Zajímavosti v Portoriku

Ve středu ostrova leží pohoří Cordillera Central, které dosahuje výšky 1340 m (Cerro la Punta). Severní oblast je vlhčí, svěží, kopcovitá s jeskyněmi a malými skalnatými útvary. Zdejší pýchou je deštný prales El Yunque na severovýchodě země, kde se daří díky vysokým srážkám rostlinstvu a žije zde několik druhů plazů a velké množství ptactva. Směrem k jihu je krajina sušší, skalnatá, řídce porostlá mangrovníky a kaktusy. Pláže na jihu ostrova jsou více chráněné a moře tu je klidnější než na severním atlantském pobřeží. Živočich, jenž je symbolem ostrova, je žába zvaná „coquí“ podle zvuku, který vydává: „ko kííí“ – tento druh žáby je jen několik cm velký, proto ji je spíš slyšet než vidět. Při návštěvě ostrova rozhodně nevynechejte gigantický radioteleskop Arecibo, který má zachytávat signály od mimozemských civilizací vzdálených až 1500 světelných let.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: