HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Doprava

Na Portoriko můžete připlout trajektem nebo výletní lodí z Floridy či Amerických Panenských ostrovů. Hlavní mezinárodní letiště v San Juanu (SJU) je spojeno přímými lety se Spojenými státy americkými i karibskými ostrovy.

Portorikem můžete cestovat celkem pohodlně taxíkem. Vzdálenosti nejsou dlouhé a i na nejdelším trajektu po ostrově byste měli vystačit s 25 usd. Nicméně nedůvěřujte příliš taxikářům ani v Portoriku, které se zdá být z velké části prolnuté americkou kulturou. Není to úplně pravda a raději si domluvte cenu na váš trajekt předem. Z přístavu Fajardo jezdí 4x denně trajekt na ostrov Culebra.

Můžete vyzkoušet také městskou dopravu. Jedná se o skutečné dobrodružství a také vám zde, uprostřed Karibiku, překvapivě hrozí nachlazení, nezapomeňte si pro tuto příležitost přibalit nějaký lehčí svetr! Ve všech dopravních prostředcích je totiž klimatizace, takže z karibských teplot okolo 28°C se rázem ocitnete v evropském podzimu s teplotami okolo 17°C. Pro cestu městskou dopravou si také musíte připravit přesně 75 centů pro každý trajekt.

Portorikem se také pohybují malé soukromé minivany, mají nepravidelný jízdní řád a více konkrétních informací, odkud a kam se můžete dostat, vám vždy poradí ve vašem hotelu. Těmito minivany se přepravují jak místní obyvatelé, tak turisté. Ceny jsou poloviční či nižší než jízda taxíkem.

Nejlepší způsob, jak se pohybovat po ostrově, je zapůjčeným automobilem. Naletišti operuje několik místních i mezinárodních půjčoven a ceny jsou velmi přijatelné. Vzhledem k nižší ceně benzínu a perfektní infrastruktuře je automobil skutečně nejlepší volbou, jak Portoriko objevit a poznat. Dálniční síť je zpoplatněna. Jedná se o úseky San Juan – Arecibo, San Germán – Ponce, Ponce – San Juan, Yabucoa – Fajardo, Yabucoa – Caguas. Pokud nechcete platit za dálnice (většinou se platí při vracení automobilu přímo společnosti, která vám auto půjčí), můžete použít hustou síť regionálních silnic. Počítejte ale s vyšší časovou náročností jízdy. Mýtnice jsou na peníze, karty, nebo auta z půjčoven mají krabičky a pak vám mýto přičtou k výpůjčnému, takže se nemusíte o nic starat. Cena pohonných hmot odpovídá americkým standardům, takže není vysoká.

Portoriko je vyspělý stát, který disponuje železnicí (nadzemkou), která je v provozu z hlavního města podél severního pobřeží od roku 2005.

Na aktualizaci online průvodce se podílel Jan Podaný a Martin Půlpán a Irena Andrlová z CK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: