Doprava

Letecky

Do Peru zajištují přímé letecké spojení např. společnost KLM s odletem z Amsterdamu.Letadlo je jednoznačně způsob, jak ušetřit spoustu času, ovšem za adekvátní cenu. Na druhou stranu jsou místa, jako například v pralese, kam se bez letadla nedostanete. Letenky prodávají prodejci letenek nebo cestovní kanceláře ve všech větších městech. Lety bývají většinou plné a dostat rezervaci na krátké lety může být někdy problém.

Ceny, letové řády a letecké společnosti se často mění, snažte se proto získat co nejnovější informace. Ke všem letenkám prodaným v Peru se připočítává osmnáctiprocentní taxa. Dovoleno je přepravovat zavazadlo o váze max. 20 kg. Ztráta zavazadel není příliš častá, když se něco přihodí, zavazadlo většinou dorazí jen později. Buďte ale vždy pojištěni a všechny důležité věci mějte u sebe. Většina domácích letišť si účtuje příletovou taxu 3 USD.

Nejlepší tipy na levné letenky naleznete na cestujlevne.com/peru.

Meziměstská autobusová doprava

Je v Peru nejvyužívanější. Zajišťují jí snad stovky soukromých společností. Ceny za přepravu jsou poměrně levné, protože je zde levná pracovní síla a autobusy jsou většinou také dobře využité. Autobusem se můžete dostat skoro všude, kromě nejvyšších hor, pralesů a Machu Picchu. Existuje zde několik autobusových společností. Ormeňo a Cruz del Sur mají kvalitní autobusy a dobré ceny.

Přijatelné jsou i společnosti CIVA a Expreso Sudamericano – má nejlevnější ceny, ale je nejpomalejší. Společnost Tepsa nemá moc dobrou pověst, protože používá většinou staré autobusy a má vyšší ceny. Nejluxusnější autobusy má společnost Imperial or Similar. V autobuse máte zajištěné občerstvení, video, klimatizaci a toalety. Protože jsou autobusy opravdu plné, doporučuje se koupit si lístky několik dní předem.

Místní autobusová doprava

Je pomalá a přeplněná, ale levná. Místní autobusy jezdí většinou do nejbližší vesnice. Je to dobrá příležitost dostat se mezi místní obyvatele a prohlédnout si krajinu. V autobuse si můžete sednou kam chcete. Pokud chcete, aby autobus zastavil, zakřičte baja. Jiný povel pro zastavení je esquina, což znamená roh, autobus zastaví na nejbližším rohu.

Vlaková doprava

Vlaky se v Peru rozdělují do několika tříd. Druhá třída je nejlevnější a velice přeplněná, nepohodlná a plná zlodějů. První třída je asi o 25% dražší, ale pohodlnější a bezpečnější. Pak jsou vlaky, které se nazývají „Inca class“, kde se platí výrazná přirážka. Vlaky jsou ale vytápěné a najdete zde i jídelní servis.

Největším problémem při cestování vlakem jsou zloději. Zejména Puno a Arequipa jsou notoricky známé krádežemi ve vlacích. Bezpečná nejsou ani tmavá nádraží. Nejbezpečnější je „Inca class“, do vlaku se totiž dostanou pasažéři pouze s lístkem. I přes to, díky velké přirážce za cestování tímto vlakem, mnoho turistů dává přednost cestování vlakem první třídy. Lístek je dobré koupit si den předem.

Lodní doprava

Podél pobřeží nejezdí žádné lodě. Oproti tomu na řekách v pralese, nebo na jezeře Titicaca je loď běžným dopravním prostředkem. V nížinách na východě země je lodní doprava ale nejdůležitější. Jezdí tu dva typy lodí – malé zakryté kánoe a velké nákladní lodě. Malé lodě většinou fungují jako vodní taxi nebo autobusy. Jejich kapacita je 24 pasažérů a jsou mnohdy jedinou možností dopravy v oblasti, kde nejsou silnice.

Taxi

Najdete je kdykoliv a kdekoliv. Mnoho lidí si na sklo svého auta napíše cedulku taxi a tím se z nich stane taxi. Před nastoupením do taxíku si rozhodně dohodněte cenu i když jízdné je poměrně levné. Taxi si můžete samozřejmě najmout i na několik hodin a dní. Cena záleží na tom jak daleko budete jezdit a jak moderní je auto.

Peruánskou specialitou jsou taxíky pro více pasažérů, tak zvané colectiva. Jsou obvykle rychlejší než autobusy ale také třeba dvakrát dražší. Do většiny malých colectiv se vejde šest cestujících a řidič. Parkují v centru města a zastavují podél hlavních silnic. Dodávky sloužící jako colectiva pojmou dvakrát tolik lidí.

Auta

Půjčovny aut se nacházejí v Limě a v dalších větších městech. Nedoporučuje se v Peru cestovat tímto způsobem, protože pronájmy jsou drahé (50 USD za den + velké množství položek, které musíte zaplatit). Pokud si přece jen auto půjčíte, pročtěte si pečlivě smlouvu a ujistěte se, že všemu rozumíte, aby nevznikly zbytečné problémy.

Půjčovny vyžadují, aby vám bylo alespoň 25 let. Odradit od půjčení aut by vás měla i špatná kvalita silnic, agresivní řidiči a zloději. Pokud řídíte v noci, což se nedoporučuje, dejte si pozor, protože někteří řidiči jsou opravdu bezohlední, zejména řidiči kamionů. Musíte také počítat s tím, že četnost benzínových pump není velká. Pokud chcete v autě přespat, najděte si vždy bezpečné místo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: