Peníze a ceny

Panama je země turisty stále velice oblíbená, s čímž souvisí i její ekonomický rozvoj. Bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány, a to hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 4-8% z placené částky. Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních a barech apod. je potřeba mít s sebou hotovost.

Oficiální měnou Panamy je panamský Balboa (PAB), který je ale fixován na kurz dolaru (1 PAB = 1 USD) a v Panamě se běžně a legálně platí dolary. Není potřeba tedy nikde vyměňovat. Pouze je ideální mít u sebe bankovky nižších hodnot, pro nákup například lahve vody apod.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.
Rozdílné ceny budete moci pozorovat v hlavním městě Panama City, kde jsou celkově vyšší. Nížší ceny jsou naopak v horách a odlehlejších místech země.

Orientační ceny jídla v běžných restauracích:

Snídaně = 4-10 USD

Oběd = 8-20 USD

Večeře = 10-30 USD

Orientační ceny v supermarketu:

Lahev vody 1l = 1 USD

Mléko 1l = 1 USD

Pivo v plechovce = 2,50 USD

Opalovací krém = 15 USD

Sprej typu „Repelent“ = 10 USD

Ubytování:

Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 7-12 USD/ osoba / noc (bez snídaně)
Hotely 3* se snídaní = 25 – 60 USD/ osoba /noc
Hotely 4* se snídaní = 35 – 80 USD/ osoba / noc
Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd.) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

V Panamě najdete mnoho příjemných a útulných rodinných hotelů, mnohdy nemají uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Leží ve vlastních tropických zahradách, nebo jsou situovány přímo v džungli či u pláží, kde by pro větší hotely nebylo místo nebo povolení právě kvůli jejich velikosti.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena AndrlováCK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: