Doprava

Příjezd a odjezd:

Do Panamy se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště Tocumen, které leží 24km od centra hlavního města Panama City. Dvě pozemní příjezdové cesty vedou z Kostariky, Sixaola nebo Paso Canoas. Sousední Kolumbie je po zemi nedostupná díky džungli oblasti Darién.

Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v Panamě, vězte, že auto musí zůstat v Panamě. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.

Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způsob. Je zde několik místních leteckých společností, např. Air Panama, Copa Air nebo Natur Air, které vám za velice dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 49 usd za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem Panamy. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.

Další možností cestování po Panamě jsou autobusy. Jsou na velice slušné úrovni, moderní, s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky jsou u dlouhých přejezdů samozřejmostí. Mezi největší společnosti patří TicaBus, která vám umožní nejrůznější spojení po Panamě a také vás dopraví do sousední Kostariky.

Místní doprava:

V Panamě se můžete dopravovat nejrůznějšími způsoby, každý má své výhody a nevýhody.

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Ceny za půjčení auta se pohybují od 45 USD za den a dále dle velikosti a komfortu auta. Benzín zde stojí okolo 20 czk/litr. Je bezpečnější si pronajímat 4×4 auta, vzhledem k terénu do kterého se můžete dostat. Také je lepší se vždy ujistit předem, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění, které je lepší si doplatit, protože vaše spoluúčast by se mohla vztahovat i na situaci, kdy někdo nabourá vás bez vašeho zavinění a vy zkrátka vracíte poškozené auto.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Panamu i se sousední Kostarikou. Ceny jsou v rozmezí 0,20 – 1,20 USD při cestování ve městě. Mezi vzdálenějšími destinacemi se může jednat o ceny okolo 10-20 USD. Při cestování autobusem počítejte s určitou potřebou plánování, zjišťování kam a které autobusy jedou, v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužený bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách. Silnice bývají v různém stavu, v některých úsecích se jezdí dost pomalu (opravy silnic, zúžení, mosty, zácpy ve městech, úseky bez asfaltu a horší terény v horách atd.) Obecně jsou autobusy celkem moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy i s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám dost vyplatí, pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, ale můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy, minibusy se naplní nejrůznějšími turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Cena se odvíjí od trasy vašeho transferu, může to být pár kilometrů za 5 USD nebo 50 USD za několikahodinový přejezd země… Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Panamě jsou tyto transfery výborně organizované a za dostupnou cenu. Řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako GlobeAir nebo NaturAir vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem Panamy (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Irena AndrlováCK Reina Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: