Doprava

Přijezd a odjezd

Většina cestovatelů do země vstupuje z ostatních zemí přes pozemní hraniční přechody, v rámci svého putování Střední Amerikou. Kromě dálkových autobusů je třeba na hranicích jedné země z autobusu vystoupit, hraniční přechod přejít pěšky a v druhé zemi nasednout na jiný, místní autobus. Obrňte se trpělivostí!

V zemi se nachází jediné mezinárodní letiště v hlavním městě Managua a několik desítek malých letišť.

Námořní doprava je soustředěna v 6 přístavech. Největším přístavem je Puerto Corinto na pacifickém pobřeží, kde se nachází i mnohem menší Puerto Sandino a San Juan del Sur (zde kotví zaoceánské výletní lodě s turisty). Na atlantickém pobřeží se nacházejí přístavy El Rama, El Bluff a Puerto Cabezas.

Doprava v zemi

Země má skvělou autobusovou dopravu. Napříč zemí vede legendární silnice No. 1 La Carrera Panamericana, spojující americký kontinent od severu k jihu. Po ní můžete dálkovými autobusy přejet celou Střední Ameriku od Mexika po Panamu. Lístky na tyto autobusy seženete v každém větším městě v mnoha cestovních kancelářích. Místně se pak pohybujte místními autobusy, levnými a pomalými, jezdícími až nastane čas. Půjčení motorky není nijak složité, stačí mít 20 USD a 10 000 Kč na kontě, které si zablokují jako záruku.

Nikaragujská silniční síť se vylepšuje, na některá turisticky zajímavá místa je přístup pouze terénním automobilem. Hlavní silniční tepnou je panamerická silnice, která protíná zemi od jihu k severu a spojuje Nikaraguu se svými sousedy. Díky špatnému povrchu a málo výkonným vozům je provoz poměrně bezpečný, ovšem jen ve dne. V noci auta používají světla jen občas a krávy a psi potulující se na po silnici nikdy. Taxikáři vás po dohodě dovezou nejen kamkoliv po městě, ale také do míst i 200 km vzdálených.

Celková délka železničních tratí, které jsou většinou ve velmi špatném stavu, nepřesahuje 400 km a železniční doprava hraje zanedbatelnou roli. Využívá se jen lokálně.

Naplánujte si návštěvu Nikaragui společně s jinou zemí Střední Ameriky. Nejčastěji sem lidé cestují ze sousední Kostariky. V Nikaragui se vykoupete v Pacifiku, podíváte se na činné sopky a budete obdivovat koloniální architekturu. V případě dodržování bezpečnostních opatření si zemi opravdu užijete!

S aktualizací online průvodce Nikaraguou nám pomohla Vladimíra Svitáková z CK FOTO Trip.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: