Peníze a ceny

Zkušenosti z Ekvádoru fotografa Pavla Svobody:

Ekvádor je relativně levnou zemí. Hlavně přesuny autobusy vyjdou přibližně v ceně jedna hodina jízdy / jeden americky dolar (jednoduše tak zjistíte, kolik hodin vás v buse čeká). Obědové menu (nejčastěji polévka a kuře s rýží a nějakou zeleninou) vyjde na 2 až 3 dolary. Pitelné pivo Pilsener (spojeno s českým sládkem Františkem Bolkem!) vyjde na dolar, ale zase to je 0,65 litru. A jelikož je Ekvádor banánovou velmoci, jsou i banány za babku stejně jako pohonné hmoty (litr benzinu 10 korun). Naopak ubytování není často vzhledem ke kvalitě úplně levné, počítejte s cenou od 5 do 10 dolaru za osobu za nejlevnější variantu. Ubytování na druhou stranu ale najdete v každé osadě a díky tomu jsme strávili překvapivě málo noci ve stanu (pouze 6 noci). Národní parky zrušily dřívější vstupné (10 až 20 dolaru) a jsou nyní zdarma.

Náklady na den (bez suvenýrů): 500 doradu na 29 dní, tedy cca 350 Kč / den

Zkušenosti Ondřeje Prosického:

Od roku 2000 používá Ekvádor jako svou měnu americký dolar, který nahradil starou devalvovanou ekvádorskou měnu sucre (25 000 sucre stálo 1 USD). Mince platí jak americké, tak nově ražené ekvádorské dolary. Jídlo je levné, na ulici běžně 1 USD. Levné je tu i ovoce. V supermarketech ve větších městech seženete stejný sortiment jako u nás a za stejné ceny.

Výměna peněz:

Banky jsou nejčastěji otevřeny mezi 9. a 14. hodinou během všedních dní, ve větších městech bývají otevřeny do včera a během soboty. V neděli už je však zavřeno všude. Podobné otvírací hodiny (někdy i dlouho do večera) mají i směnárny – casas de cambio. Peníze můžete také vyměnit na letišti v Quitu a Guayaquilu a ve větších hotelech.

Hotovost:

Protože je v současnosti oficiální ekvádorskou měnou dolar, je pro cestování po zemi tím nejvhodnějším platidlem. V bankách vyměníte za dolary i columbijské pesos a peruánské nuevo soles. Pro výměnu peněz jsou nejvýhodnější města Quito, Guayaquil a Cuenca. To platí i pro výměnu peněz za cestovní šeky, v menších městech by to mohl být problém. Výměna cestovních šeků a hotovosti je za shodné ceny, cestování se šeky je však bezpečnější než s hotovostí.

Platební karty:

Ekvádorské bankomaty jsou kompatibilní s většinou mezinárodních platebních karet. Pro výběr z karet Visa hledejte pobočky bank Banco de Guayaquil a Filanbanco, které mají bankomaty přístupné 24 hodin denně. Majitel MasterCard pohřetbuje banky Banco del Pacífico a Banco Popular. A nejsou to pouze jmenované, loga nejznámějších karet uvidíte na dveřích i jiných méně známých bank. Každý průměrně inteligentní člověk jejich obsluhu zvládne. Pokud si samozřejmě pamatuje PIN. Karty Visa jsou rozšířenější, ale třeba na Galapágách pořídíte pouze s MasterCard.

Ubytování:

V Ekvádoru není problém sehnat ubytování, nepotřebujete ani předběžnou rezervaci. V každém městě, i v těch menších, seženete několik hostelů a hotelů různé úrovně. Vybírat můžete podle stavu peněženky. Nějaké problémy se sháněním můžete mít v době místních festivalů a před dnem, ve kterém probíhají ve městě trhy. To bývá většina hotelů obsazena.

Kempink:

Klasické kempy, na které jste zvyklí z Evropy, v Ekvádoru nenajdete. Stan si budete moci postavit po domluvě v blízkosti některých venkovských hotelů. Ve městech podobná místa nenajdete. Kempovat se může bez problému v některých národních parcích! Na většině známých ekvádorských kopců jsou horské chaty (refugios), v jejichž blízkosti je obvykle také místo pro stan a sočasně tak můžete využívat i „komfortu“ chaty.

Hostely:

Pokud zde budete hledat hostely a mávat nějakou kartičkou, která vám má zajistit mládežnickou slevu, většinou neuspějete. Ačkoli několik takových míst v Ekvádoru je, jsou paradoxně i po slevě dražší než nejlevnější hotely se srovnatelným komfortem. Navíc hledání hostelů zabere dost času, hotely jsou však na každém kroku. Ceny hostelů, po nejčastější mládežnické slevě 10%, se pohybují v intervalu 5 – 10 USD

Hotely:

Hotelů je v Ekvádoru v každém městě bezpočet, s různým stupněm „přepychu“. Od pouhých čtyř stěn bez okna, koupelny a toalety, pouze s postelí až po ty čtyřhvězdičkové s klimatizací a televizí. Při procházení ulicemi je najdete pod názvy: pensión, hospedaje, hotel nebo residencial.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: