Peníze a ceny

Dominikánské Peso je v oběhu v bankovkách 2000, 1000, 500, 50, 20, 10 a 5 pesos. Mince jsou 1 peso a dále v centech 50, 20, 10, 5 a 1. Za 1 CZK dostanete aktuálně cca 1,8 pesos. Dominikánské pesos jsou dostání pouze v Dominikánské Republice, tedy buď ve směnárnách nebo z bankomatů. Obvykle se akceptují i americké dolary.

Kreditní karty se běžně akceptují (Visa, MasterCard, American express a Diners Club), hlavně ve větších hotelech. Na tržištích, plážových barech či v menších místních restauracích je nutné mít u sebe hotovost. Stejně tak je lepší se předem zeptat, jaký poplatek se připočítává k částce v případě platby kartou. Někdy je tento poplatek až 10-15% z účtované částky.

Na bankomaty se v zemi příliš nespoléhejte. Najdete je na letišti, v resortech a ve větších městech na pobočkách bank.
Ceny ubytování jsou v zemi s velkým rozptylem. Země je takřka lemována luxusními resorty španělských, amerických a německých řetězců, kde najdete evropské standardy, široké vyžití od vodních aktivit, animačních večerních programů, masáže, diskotéky, plné bufetové stoly. Tyto resorty jsou většinou formou All Inclusive a vzhledem ke všem zahrnutým službám, jsou ceny poměrně vysoké.

Pokud se do země vydáte poznat její kulturu, historii a obyvatele, nikoli pouze za plážovým relaxem, tak je možné se ubytovat v některém z mnoha hotelů, které se nachází například v Santo Domingu. Tam jsou ceny za dvoulůžkový pokoj s jednoduchou snídaní a vlastní koupelnou již od 500 Kč za osobu a noc. Stejně tak lehce ve městě narazíte na mnoho ochotných „průvodců“, kteří ve skutečnosti nejsou certifikovanými průvodci, ale jsou to místní obyvatelé, kteří vám řeknou někdy i něco málo o historii, ale spíše vám budou vyprávět o aktuálním stavu země, jejích obyvatelích a životu v Dominikánské Republice, doporučí vám lokální speciality jídel nebo vás na ně zavedou. Umí obstojně anglicky a strávíte s nimi příjemné odpoledne za malý poplatek od 500 Kč.

Ohledně jídla a pití v zemi jste cenově vždy níže než v České Republice. Pokud tedy nejste ubytovaní v některém resortu. V resortech je ve formě All Inclusive většinou zahrnutý levný místní alkohol a také většinou pouze bufetové restaurace. Pokud dostanete chuť na značkový alkohol či restauraci a la card, je potřeba se připravit na ceny vyšší než v Evropě.

Orientační ceny jídla v běžných restauracích (netýká se resortů) a supermarketu:

  • Snídaně = 0,5-2 usd
  • Oběd = 2-5 usd
  • Večeře = 5-10 usd
  • Lahev vody 2l = 0,5 – 1 usd
  • Mléko 1l = 1 usd
  • Pivo v plechu = 0,50 – 3 usd
  • Opalovací krém = 5-10 usd

Na aktualizaci online průvodce se podílela Irena Andrlová (CK Reina Travel).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: