Doprava

Příjezd a odjezd:

Letadlem:Santiago má přímé letecké spojení s Frankfurtem, Madridem, Paříží a Amsterdamem.

Po zemi:
Z Peru:
Hraniční přechod mezi městy Tacna (v Peru) a Arica (v Chile) je otevřený 24 hodin denně. Je možné využít levné autobusy (2-3 hod) nebo dražší, ale mnohem rychlejší a pohodlnější, colectivos (1.5 hod) a teoreticky i vlak, který jezdí jednou denně.
Pozor, v Chile je o dvě hodiny více než v Peru

Z Bolívie:
Z Arica jezdí po kvalitní silnici často autobusy do La Paz. Pozor, během pár hodin vystoupáte od moře do 4670 m n.m. a i samotný La Paz je ve 3600 m n.m.!
Další přechod je mezi Iquique a Colchane, jezdí po něm řada autobusů s bolívijskými pracovníky z různých chilských měst až do Oruro.
Cestu po poušti Uyuni v Bolívii je možné zakončit (nebo začít) v chilském San Pedro de Atacama.

Z Argentiny: (od severu)
Calama – San Pedro de Atacama – Salta: třikrát týdně autobusové spojení přes průsmyk Paso Jama, rezervovat včas!
Dále na jih minimálně tři další přechody, které lze většinu roku projet v terénních, případně i obyčejných vozidlech.

Valparaíso – (Santiago) – Mendoza: přechod pod Aconcaguou, jednoznačně největší hraniční přechod a velké množství autobusových společností.

Osorno – Bariloche: hlavní přechod na jihu s pravidelným autobusovým spojení. V okolí je ještě několik dalších přechodů, některé s turistickou přepravou v sezóně.

Coyhaique – Comodoro Rivadavia: dvakrát týdně autobusové spojení.

Puerto Natales – El Calafate: tradiční spojnice mezi hlavními turstickými cíly na jihu Patagonie bohatě obsluhovaná veřejnou dopravou.

Punta Arenas – Rio Gallegos (ev. Ushuaia): hlavní přechod do nejjižnějšího města v Chile s četnou autobusovou dopravou

Lodí (Argentina – Chile) :
Puerto Williams – Ushuaia – poměrně drahé lodní spojení na Isla Navarino

Stopem:
V Argentině ani v Chile není na frekventovaných silnicích příliš složité stopovat. Problém nastává v odlehlejších částech, kde po silnicích často projede jen pár aut za den.

Carretera Austral – pěšky / na lodi / na kole / stopem:
Pokud jste se rozhodli zdolat populární chilskou silnici carretera austral, v samém závěru Vás čeká trochu komplikovaný i drahý, ale zvládnutelný, přechod do Argentiny zakončný ve městečku El Chaltén. Do Santiaga létají velké letecké společnosti např. Lufthransa, Alitalia nebo AirFrance, která létá i do Ariky. Levnější, ale podstatně delší je varianta letět do Buenos Aires a poté se autobusem přesunout do Chile (cesta však zabere asi 2 dny).

Nejlepší tipy na levné letenky naleznete na cestujlevne.com/chile.

Doprava v zemi:

Letecká doprava je cenově dostupná a ušetří spoustu času. Hlavní zásady pro nákup co nejlevnějších letenek v Chile jsou: kupovat s předstihem, kupovat obousměrné letenky a hlídat akční nabídky. Největším leteckým dopravcem v zemi je společnost LAN, řadu spojení nabízí i Sky Airlines.

Doprava dálkovými autobusy je pohodlná a velmi levná, ale vzdálenosti jsou obrovské. Z města Arica u peruánských hranic to do Santiaga trvá 30 hodin a dalších 12 do Puerto Montt. Dobrodruzi mohou pokračovat autobusem dalších 35 hodin do Patagonie. Na většině tras můžete volit mezi různými typy autobusů (semi-cama – pohodlné sklápěcí sedačky, cama – skoro postele, podrobné vysvětlení i s obrázky)

1000 km dlouhý noční přejezd pohodlným autobusem vyjde přibližně na 600 Kč, mimo hlavní sezónu ještě levněji. Ve většině měst jsou autobusová nádraží (v Santiagu čtyři). U mnoha společností je možné jízdenky koupit předem online – to doporučuji během svátků, příp. i o víkendech v hlavní turistické sezoně. Mezi Patagonií a zbytkem země není silnice, ale je možné využít přímých autobusů Puerto Montt – Punta Arenas, které jedou přes Argentinu cca 35 hodin.

Milovníci vlaků najdou v Chile stále několik spojení a navíc příležitostné turistické vlaky. Velkým a velmi drahým zážitkem je cesta lodí podél chilských břehů z Puerto Montt do Puerto Natales. Lodní přívoz vás čeká při cestě na ostrov Chiloé (velmi výjimečně je kvůli počasí zavřený).

Ve městech je možné využít autobusů (přibližně 20 Kč) nebo “colectivos” – sdílených taxi, které jezdí po konkrétní trase (20-40 Kč). V Santiagu a Valparaísu je příměstský vlak a v Santiagu také metro.

K cestování po Chile je také možné pronajmout si automobil za relativně výhodných podmínek.

S aktualizací online průvodce pomohl Honza Brotánek – www.dojizniameriky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: