HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lidé, zvyky, náboženství

Prvními obyvateli oblasti byli zřejmě kočovníci kmene San, kteří byli později vytlačováni etniky skupiny Khoikhoi. Pak přicházely na území další kmeny, jako Herero, Nama a Owango.

Prvními Evropany zde byli v 15. století Portugalci. O kolonizaci se snažili i Britové a Holanďané, ale úspěšní byli koncem 19. století Němci. Po první světové válce se země stala mandátním územím Společenství národů pod správou dnešní Jihoafrické republiky. Po mnoha letech, v roce 1990, přijala Jihoafrická republika rozhodnutí OSN a v zemi byla vyhlášena nezávislost.

Dnešní obyvatelstvo tvoří z 88% různá domorodá etnika,z nichž nejpočetnější jsou Owambo, Kavango, Herero-Himba a Damara. Dvě nejstarší rasové skupiny představují minoritní Sanové (Křováci), žijící převážně v pouštních oblastech, a pastevečtí Namové (Hotentoti).  Z 6%bělochů jsou nejpočetnější Afrikánci a Němci, kterých je v zemi asi 20 000. Zbývajících 6% tvoří míšenci.

Přes 80% obyvatel jsou křesťané (velké zastoupení zde mají luteráni), ostatní většinou animisté.

Nejzajímavětšími etniky jsou kmeny Himba na S země a lidé z bušeu, křováci na V.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: