Lidé, zvyky, náboženství

Polovina obyvatel ostrova jsou hinduisté (potomci indických pracovníků dovezených Angličany), dále zde žijí křesťané (potomci černých otroků dovezených sem Francouzi a Portugalci), muslimové (také původem z Indie) a buddhisté (většinou etničtí Číňané). Nemalá je také rozrůstající se komunita bělochů, kteří se zde natrvalo usídlili nebo sem přijíždí na několik měsíců v roce. Mezi nimi najdete i Čechy.

Etnika se volně mísí, ale najdete městečka, kde potkáte jen Indy a naopak třeba vesnice (např. na pobřeží na obou stranách od Le Morne), které jsou převážně černošské. Číňané jsou obvykle bohatší obchodníci, černoši spíše patří k chudším obyvatelům.

Celkově je ale Mauricius poměrně bohatá a vyvinutá a také docela bezpečná země, zejména ve srovnání s ostatními africkými zeměmi. V kulturním smyslu lze koneckonců zařadit Mauricius do Afriky jen těžko. Je to spíše směsice Evropy a Indie usazené v tropech s příměsí Afriky.

Ostrov je příkladem rasové a náboženské harmonie. Vzhledem k tomu, že ostrované pochází ze tří kontinentů, pořádaných slavností je mnoho. Nejzajímavější je oslava boha Shivy Maha Shivaratree, která je ve znamení poutě do Grand Bassin, kde je třeba nabrat vodu z posvátného jezera. Slavnost připomíná rituály na březích řeky Gangy. Číňané na přelomu ledna a února oslavují svůj Nový rok, který je ve znamení nejen velkého jarního úklidu, množství jídla majícího za úkol zajistit hojnost po celý následující rok, ale také červené barvy, která je symbolem štěstí a spokojenosti.

Pro zahnání zlých duchů se odpaluje ohňostroj. Velkým zážitkem je Divali. Je nejžoviálnějším ze všech hinduistických svátků, oslavuje vítězství nad démonem Narakasuranem, symbolizované stovkami olejových lamp umisťovaných před všemi domy. Celý ostrov se tak ponoří do nenapodobitelné, pohádkové atmosféry. Čas zábavy a veselí je vyhledávaný festival Holi. Při této zajímavé slavnosti si muži a ženy projevují vzájemnou úctu tak, že na sebe stříkají obarvenou vodu a házejí po sobě obarvený prášek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: