Peníze a ceny

Měnou je Marocký dirham (dh, někdy také MAD), který se dělí na 100 centimů. 1dh představuje přibližně 2.4 Kč. V zahraničí marocké dirhamy neseženete a je zakázané je do země přivážet i z ní vyvážet. Bankovky jsou v hodnotách 20, 50, 100 a 200, mince v hodnotách 1/2, 1, 2, 5 a 10 dh a dále 5, 10, 20 a 50 centimů. Často může být problém zaplatit většími bankovkami, noste sebou raději i drobné.

V Maroku se dá cestovat velmi levně, ale i přepychově. Obecně platí, že čím méně investujete, tím více poznáte běžný život marockých obyvatel.

Chcete-li ušetřit, ubytujte se v hostelu nebo hotelu ve staré čtvrti, jezte, tam, kde místní, mimo turistické restaurace a hlavně smlouvejte! Nejlevnější je cestovat do Maroka v zimě, ceny stoupají v létě, přes Vánoce a Velikonoce.

V Maroku se o cenách smlouvá, nejlepší je, zjistit si přibližné ceny předem a pak se jich držet, jinak jako turista můžete zaplatit i několikanásobek normální ceny. Při smlouvání buďte trpěliví, neústupní ale vždy milí, je to hra, nikoliv boj.

Ubytování

Nejlevnější hotely se nacházejí v  medinách, starých čtvrtích v  centru. Leckdy bývají „marocké“ až příliš, tedy špinavé a tmavé, ale pokud jste skromní, najdete zde i relativně dobré hotely a hostely. Lze se v  nich ubytovat zhruba od 20 dh na osobu v  závislosti na sezóně a ve většině případů není důvod platit víc v  hotelech dražších, jejichž komfort je jen o málo vyšší, narozdíl od cen.

Podle toho, jak moc soukromí požadujete, můžete vyzkoušet spát na střeše. Některé levné hotely se tomu již přizpůsobily, povšimly si zájmu hlavně mladých cestovatelů o tento způsob ubytování a nabízejí zajímavé služby, jako je bar na střeše, půjčení přikrývek a matrací zdarma atd. Ceny jsou od 25 dh.

V  sezóně bývá tato kategorie hotelů již před obědem obsazena, zejména ve městech jako jsou Marrákeš či Fes, což lze řešit buď rezervací po telefonu, internetu nebo jednoduše ranním příchodem. Ceny i služby jsou všude velmi podobné.

Střední cenová kategorie představuje ceny okolo 100-200 dh za noc. Je jich v každém městě bezpočet a často nabízejí i možnost stravování. Bývají již klasifikovány hvězdičkami, ale čím více hvězdiček, tím méně znatelnou tvář takový hotel má. Připomíná pak obyčejný evropský, kde místní duch úplně vyprchal a přijdete tak o spoustu zajímavých zážitků. Oboje – střední i drahé – se zpravidla nacházejí ve Ville Nouvelle, tedy v nové čtvrti města, která bývá již sama o sobě méně zajímavá.

Riad je tradiční několikapatrový marocký dům, který má ve svém středu zahradu nebo nádvoří. Najdete je většinou v medině, tedy v historickém centru města a určitě stojí za to, zde strávit alespoň jednu noc. Ceny i kvalita začínají poměrně nízko, ale najdete zde i opravdové paláce.

Ubytovny pro mladé jsou obvykle nazývány Auberge de Jeunesse a rychle se po zemi rozrůstají. Bývají především v hodně turisticky frekventovaných místech jako v  pohoří Atlasu a velkých městech, s cenami od 20 dh a lze říci, že obvykle bývají na slušné úrovni a mezi nimi a klasickými levnými hotely se spaním na střeše není většího rozdílu.

Kempy existují hlavně v  pobřežních oblastech, poušti, ale i u turistických měst. Ceny se pohybují okolo 10-20 dh v závislosti na komfortu. Někdy bývají tyto kempy situovány mimo města, což může být výhodou, chcete-li si odpočinout od jejich shonu.

Orientační ceny

 • 0,25 litru džusu – 4 Dh
 • 1,5 litru balené vody – 6 Dh
 • 2 litry coly – 12 Dh
 • Malý chleba – 1 Dh
 • 1 kg pomerančů – 6 Dh
 • Omeleta – 15 Dh
 • Pizza – 30 Dh
 • Hamburger – 20 Dh
 • Káva – 10 Dh
 • Běžný chod – 20 až 50 Dh, ryby 60+
 • kemp 10 – 20 Dh

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: