Doprava

Pozemní vstup do Keni z okolních zemí je nutné si vždy předem ověřit. Nejsnadněji se do země dostanete letadlem.

Doprava do země

Mezinárodní letiště Jomo Kenyatta v Nairobi je hlavní vstupní branou do země. Leží asi 15 km od města. Druhé letiště v Nairobi je Wilson Airport 6km od centra a využívá především vnitrostátní lety. Velký počet charterových letů z Evropy míří také na mezinárodní letiště Moi v Mombase. Letenka z Prahy do Nairobi se dá při včasné rezervaci pořídit od 10.000 CZK (Turkish airlines přes Istanbul).

Pozemní vstup do Keni z okolních zemí je nutné si vždy ověřit (vzhledem k bezpečnostní situaci). Vstup není možný ze Somálska ani Súdánu. Do země se tak dostanete autobusem přes hraniční přechody z Etiopie (Moyale), Tanzánie (Namanga, Taveta, Isibania, Lunga-Lunga) a Ugandy (Malaba, Busia).

Doprava v zemi

Nejrozšířenější doprava je autobusy nebo minibusy zvanými „matatu“. Je to celkem adrenalinová záležitost, spoje jsou přecpané a jezdí velmi rychle. Přesto je to levný druh dopravy a dobrý kontakt s místními lidmi. Ceny za autobus: Nairobi – Mombasa (1000KES/os.), Mombasa – Lamu (400KES/os.)

Cestování autem – stav silnic je na nízké úrovni, asfalt je pouze na hlavních tazích z měst Nairobi a Mombasa a větších silnicích. Půjčit si auto není ani v Keni problém, řidič musí mít více jak 23 let a mezinárodní řidičský průkaz. Je třeba mít na paměti, že se jezdí vlevo a provoz je na evropské poměry dost nebezpečný.

Vnitrostátní letecká doprava spojuje velká města a turistická místa (safari, pobřeží). V Keni je několik menších letišť s pevným povrchem, největší aerolinky jsou Kenya Airways, Air Kenya a Regional Air.

Železniční síť je málo rozšířená, vlaky jsou pomalé a většina spojů má jen vozy druhé nebo třetí třídy. V provozu je trať Kisumu – Nairobi – Mombasa. Do Mombasy lze využít dražší první třídu v nočním vlaku (v ceně 4400KES/os. je kupé pro dva, večeře a snídaně)

Taxi je dražší záležitost, vyplatí se využít například jen z letiště, pokud je váš přílet v noci (do centra Nairobi za 1000KES)

Lodní dopravu je možné využít zejména u východního pobřeží kde je námořním přístavem Mombasa, nebo se plavit na staré plachetnici zvané „dhow“ kolem souostroví Lamu. Přeprava na lodích přes Viktoriino jezero se vzhledem k jejich stavu nedoporučuje. Je ale možné domluvit si projížďku podél břehů na člunech (vodní safari).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: