Peníze a ceny

Smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte. Smlouvá se opravdu vždy a všude a některé obchodníky byste mohli i urazit, pokud byste si koupili jimi nabízenou věc za původní cenu.

Zjistěte si přibližné ceny předem. Naučte se číslovky v arabštině. Buďte přátelští, ale neústupní. Když se to naučíte, Egypt se stane velmi levnou destinací.

Egyptská libra má průměrný kurz 1 LE = 1.25 Kč.Dolary i eura rozměníte ve směnárnách. Můžete platit i dolary, ale asi to pro vás nebude výhodné. Bankomat najdete ve všech městech, jen občas může být prázdný, třeba o víkendu nebo během svátků. Kartou se moc často platit nedá.

V Egyptě je také zvykem dostávat „bakšiš“ – úplatek, všimné… V podstatě za jakoukoliv službu či radu očekávají místní nějaké peníze, proto mějte u sebe vždy několik mincí a drobných bankovek. Také většina malých stánků, prodejců nebotaxikářů nemá drobné nazpět, platíte-li větší bankovkou.

V ceně jídla v restauraci nebývá zahrnutý 17% “servise and taxes”.

Orientační ceny:

  • voda Baraka od 1,5 LE
  • čerstvý džus od 3 LE
  • čerstvé pečivo 0,5 kg / 2 LE, sladké 1 LE
  • velká pizza od 13 LE
  • hostel od 80 Kč / postel /noc
  • jídlo v neturistické restauraci 30–45 LE
  • vstup do chrámů 20–60 LE (U památek je možné získat až 50% slevu na studentskou ISIC kartu.)
  • nocování v poušti: 470 LE (doprava, auto, 2 osoby s námi, všechno jídlo (bez pití) Křišťálová hora, Černá a Bílá poušť, beduínská vesnice, místní studny…, pak doprava do další oázy Farafra) – vše pro plné auto, teda cena od 1 až pro 4 osoby
  • výlet do pouště:  300 LE (bez přenocování, nejezdí se doprostřed pouště, pouze po silnici).

Ubytování

V Káhiře a dalších turistických městech seženete ubytování všech cenových katerogií, od luxusních hotelů po zavšivené hostely. Postel v hostelu seženete od 80 kč/postel. Dvoulůžkový pokoj v pensionu nebo levném hotelu od 180 kč. Ceny za 4* hotel začínají na 300 kč/dvoulůžkový pokoj. Můžete se ubytovat také přes airbnb nebo využít couchsurfing a poznat místní.

Ubytování se většinou dá bez problému najít až na místě. Na turistických místech operují dohazovači, kteří vás odchytí, jen co vylezete před nádraží a budou vám vnucovat hotely, kde mají za každého hosta provizi. Klidně vám budou tvrdit, že ostatní hotely už jsou plné nebo zavřené. Pokud chcete ušetřit, hotely si raději obejděte a cenu usmlouvejte sami.

Chcete-li si užít bezstarostnou odpočinkovou dovolenou na pláži, ubytujte se v jednom z mnoha hotelů a resortů v pobřežních centrech jakými jsou Hurgadě, Marsa Alam, Sharm el Sheiku nebo Dahab. Odtud pak můžete podnikat organizované výlety.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: