Doprava

Do země se nejsnadněji a nejrychleji dostanete letadlem.

Můžete letět jak sami, tak využít zájezd s CK a na místě pak cestovat na vlastní pěst, což může někdy být levnější varianta. Z Prahy, Ostravy a Brna létají přímé lety do Hurgady a Marsa Alam. Do Káhiry se dostanete s jedním přestupem, popřípadě přímo z Vídně, Mnichova a mnoha dalších evropských měst. Ceny začínají na 5500 Kč za zpáteční letenku a let z Prahy trvá asi 4 hodiny.

Letymezi Káhirou a ostatními městy v zemi zajišťují aerolinky EgyptAir (www.egyptair.com).

Když se budete snažit, tak se v Egyptě dostanete kamkoli a za málo peněz. Záleží, jakou třídou se rozhodnete cestovat. Nejpohodlnější variantou pro delší cesty jsou vlaky. Luxusní noční vlak Watania (wataniasleepingtrains.com) jezdí na trase Káhira-Aswan. Ostatní vlaky mají první, druhou a třetí třídu. První a druhá třída jsou pohodlné, klimatizované a lístek koupíte na nádraží nejlépe několik dní předem. Třetí třída má jen dřevěná sedadla a lístek se kupuje ve vlaku. Další informace najdete na stránkách Egyptian Railways (enr.gov.eg).

Autobusy jezdí i do míst, kam se vlakem nedostanete a na rozdíl od vlaků nebývají vyprodané. Na výběr jsou jak komfortní klimatizované vozy, tak ty levnější a méně pohodlné. V Káhiře je několik autobusových nádraží a společností, záleží kam cestujete. Pozor, v klimatizovaných vozech může být opravdu zima, přibalte si mikinu.

Sdílená taxi (service taxi) jsou alternativou autobusů. Jezdí po určité trase, odjíždí, když jsou plné, bývají rychlejší, ale také nebezpečnější. Cena je daná, plaťte to co ostatní.

Soukromé taxi využijete pro jednodenní výlety a cesty do míst, kam se veřejnou dopravou nedostanete. Abyste platili dobrou cenu, budete muset hodně smlouvat.

Řízení auta v Egyptě je jen pro odvážné řidiče. Místní sice jezdí pomalu, ale špatně. Po silnicích se pohybují chodci i dobytek. Proto bych neriskovala ani jízdu na kole nebo motorce. Řídit můžete od 25 do 70 let a jako cizinec potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. V místech s omezenou dopravou, např. na Sinaji, je obvyklé a jednoduché stopování.

Pro plavby po Nilu můžete využít veliké parníky nebo feluky – dřevěné plachetnice. Nejlevnější variantou jsou trajekty, které vás na druhý břeh převezou za 1LE.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: