Poselství šamanů

Poselství šamanů

Kdo jsou vlastně šamani? Jaké poselství mohou přinášet lidem dnes? Tajemná kapitola lidské zbožnosti se odhaluje v nové knize Geseka von Lüpkeho, a to prostřednictvím sedmnácti rozhovorů se šamany z celého světa. Nevyhráli jste ji?

Šamani vyprávějí o své víře, o starobylé kultuře svých národů, principech a pravdách, které uznávají, praktickém šamanismu praktikovaném v každodenním životě, dávají podněty k tomu, jak mají Evropané hledat vlastní (šamanské) kořeny své kultury, rady k porozumění mezi lidmi i celými národy, vysvětlují principy své práce a specifické detaily (např. cesta kruhu, získávání vyrovnanosti, práce s emocemi a vztahy, čerpání síly z rituálů a přírody)

Soutěžte o tuto knížku

Z vylosovaných odpovědí vybírám tuto:

„Pod pojmem saman si predstavuji nositele dlouhovekych tradic, ktery je schopen spojit se se svymi predky, vyssim ja a zejmenou se silou, ktera provadi jeho zivot a ktere veri (at uz je to buh, energie, animisticky faktor, slunce…)“

Knížku vyhrávají:

Silvie Špačková

Martin Hrubý, Beroun

Adélka Chvalecká, Prostějov

Monika Klokočná, Havlíčkův Brod

Pavel Doležal, Ústí nad Labem

O knize

Tváří v tvář celosvětovým krizím se nositelé tradiční moudrosti, léčitelé a šamani poprvé v dějinách rozhodli otevřít své vědění západní civilizaci. Stali se tak prostředníky mezi tradicí a modernou, poutníky mezi světy a zvěstovateli starého vědění. Stále častěji při tom využívají moderní komunikační technologie, například vlastní webové stránky.

Geseko von Lüpke se k sedmnácti takovým lidem vypravil a pořídil s nimi rozhovory. Kniha Poselství šamanů si klade za cíl předat obyvatelům západního světa téměř zapomenuté, ale vysoce aktuální moudrosti, které jsou nezbytné pro náš další život a přežití.

„Formou pestré palety rozhovorů se šamany z různých kulturních okruhů na pěti kontinentech nám tato kniha podává fascinující vhled do prastarých moudrostí šamanského světa a poskytuje nám možnost autentického setkání s osobami, které se dokážou pohybovat mezi různými rovinami vědomí. Právě v dnešní době, kdy naléhavě potřebujeme vytvořit nový obraz světa respektující základní jednotu života, provázanost všech jevů a význam přírody, nám může nadčasové šamanské vědění poskytnout cenné podněty.“
Fritjof Capra, atomový fyzik a autor úspěšných publikací

Zachovat život na planetě Zemi. Objevit jednotu člověka a přírody. Poznat účinky celostní medicíny. Chápat krize jako šance. 17 rozhovorů s léčiteli a šamany ze 16 zemí v pěti světadílech. Staré vědění jako klíč k budoucnosti.

„Tato kniha neobsahuje jen unikátní sbírku myšlenek současných šamanů, ale velmi silně se dotýká naší doby. V éře rostoucích globálních nebezpečí otvírá pokladnici moudrostí, které mohou posloužit nejen jednotlivcům, ale i celé společnosti. Moderní vědy nám přinášejí nové poznatky o tom, co nazýváme skutečností. Šamanské přístupy, zachycené v této knize, zdůrazňují citovou složku. Probouzejí v jedinci bytostné vnitřní vědění a připomínají mu, že je součástí sítě života. Myšlenky, s nimiž se na stránkách knihy setkáváme, mohou změnit naše životy a zlepšit naše vyhlídky na důstojnou a hodnotnou budoucnost.“
Joanna Macy, představitelka ekofilozofie, aktivistka


„Moderní kultura v určitém okamžiku vykastrovala náš běžně vnímaný svět a učinila z něj věcnou realitu. Chtěla docílit toho, abychom dokázali myšlenkově uchopit skutečnost a podle uvážení s ní manipulovat. Šamanská moudrost, jak ji představuje tato kniha, nám umožňuje znovu navázat spojení s vlastní živou skutečností. Bez této vazby ztratíme kořeny a tím nenávratně zahodíme šanci na slušnou budoucnost. Šamanský svět se vyznačuje velkou otevřeností a právě tu musíme znovuobjevit, abychom mohli volně přebíhat mezi odosobněnou realitou a bezprostřední živoucí skutečností.“
Hans-Peter Dürr, kvantový fyzik, nositel Alternativní Nobelovy ceny

Don Oscar Miro-Quesada

O autorovi

Autor knihy Dr. Geseko von Lüpke (*1958) vystudoval politologii, etnologii a žurnalistiku. Během studií také velmi často cestoval. Mnohokrát navštívil Asii a právě zážitky z těchto výprav v něm probudily zájem o duchovní růst a lidský rozvoj. Zdánlivý rozpor mezi politickou angažovaností a duchovním růstem jej dovedl k hlubinné ekologii, tedy k myšlenkovému proudu, který oba póly slučuje.

Geseko von Lüpke pracuje jako novinář na volné noze, je autorem mnoha knižních publikací a externě působí v rozhlase a tištěných médiích.  Dlouhodobě se snaží seznamovat širokou veřejnost s perspektivními modely mezilidského soužití a myšlenkovými směry usilujícími o zkvalitnění života na naší planetě. Za tímto účelem organizuje konference, zasedání, přednáškové cykly a veřejné rozpravy. Největší pozornost věnuje celostním prvkům v kultuře a přírodních vědách, reformní pedagogice, ekologické kritice, domorodému vědění, spiritualitě a osobnostnímu rozvoji. 

Už mnoho let také vede semináře zaměřené na hledání vizí. S využitím iniciačních metod pomáhá lidem překonávat životní krize a přechodové fáze. Během let nashromáždil obrovské množství kontaktů po celém světě, díky čemuž se stal významným „tlumočníkem“ mezi kulturami, myšlenkovými směry a obrazy světa. Geseko von Lüpke žije nedaleko Mnichova.

Ukázky z knihy

Šamanismus nás učí zdokonalovat schopnost vychutnávat si úžasně nevyzpytatelnou povahu života.
Incký šaman Don Oscar Miro-Quesada

Teprve v okamžiku, kdy člověk zná své kořeny a stíny, může beze strachu vykročit kupředu a vést skutečně pravdivý život.
Incký šaman Don Oscar Miro-Quesada

Roztavit led není nic složitého. Přiložím-li na něj holou ruku, spatřím po minutě otisk své dlaně. To je jednoduchá chemická reakce. Nejtvrdší led se ale nachází v lidských srdcích. Je paradoxní, že čím rychleji taje přírodní led na severu, tím je led v lidských srdcích tvrdší. Proč jsou srdce tak chladná? Protože se lidé oddělili od svých kořenů a dokonce se odcizili i sobě navzájem. Nezbývá místo pro duši, pro vnímání krásy kolem, pro rituály ani pro žádný upřímný úsměv. Proto jsou jejich srdce tak zamrzlá. A dokud tomu tak je, nemůže nic na světě fungovat.
Angaangaq  – eskymácký stařešina národa Kalaallitů ze západního Grónska

Intelektualita může být dar ducha. A z ducha se může vyklubat špatný pán i dobrý sluha. Šamanismus učí, jak ducha ovládat.
Incký šaman Don Oscar Miro-Quesada

Co je to život? Život je hra. Každý z nás obdržel lidskou podobu a lidského ducha. Tím jsme získali přístup k velké hře v obřím kasinu jménem zeměkoule. Hrajeme v Las Vegas, v pohoří Altaj, v německých Alpách – samozřejmě s různými výsledky. Jedni vyhrávají, druzí prohrávají, ale víceméně se tím všichni skvěle bavíme. Někdy nám hra trochu zhořkne, to když se nám přestane dařit. Pokud ale dokážeme pochopit, že život sám není nic než hra, i nejpalčivější bolest je náhle snesitelnější. Vymazat ji pochopitelně nemůžeme, musíme ji prožít až do konce. Ale celkem vzato můžeme dát zapravdu šamanům. Když šamanovi dojde řeč, jen suše konstatuje: „Děti zlaté, konec konců je to všechno jenom hra.“
Mongolský tuvinský šaman a spisovatel Galsan Tschinag

Člověk má sílu uzdravit se sám a zevnitř sebe. Každý žijící člověk je totiž výrobek nejvyšší kvality. Stvořitel dělá svou práci dokonale. Šaman pouze pomáhá lidem nalézt cestu k sobě samým.
Mongolský tuvinský šaman a spisovatel Galsan Tschinag

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Topi

Zrovna mám knížku rozečtenou a na mém blogu se objeví recenze. ale už teď vím, že jde o knihu stejným dílem zajímavou a rozporuplnou.

Dana

Knížka vypadá na dobré čtení. Určitě se na ni mrknu do knihkupectví 🙂

Topi

Jakmile se recenze objeví na blogu, hodim sem odkaz. Například se v knize dozvíte, že rakoviva se dá léčit bylinkami a skleníkový efekt je způsobovaný ojížděním pneumatik 🙂

Topi

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: