Národní parky Konga

Národní parky Konga

Přírodní rezervace Okapi Světové dědictví UNESCO od roku 1996.Poloha: N2 0 0 E28 30 0, provincie OrientalePřírodní rezervace Okapi zabírá asi pětinu pralesa Ituri v severovýchodní části Konga. Prales a rezervace jsou součástí povodí řeky Kongo, které je jedním z největších odvodňovacích systémů v Africe. V rezervaci žijí ohrožené druhy primátů a ptáků a asi 5 000 z 30 000 volně žijících okapi, zvířat, která na první pohled připomínají zebru ale ve skutečnosti jsou nejbližšími příbuznými žirafy. Park se může pochlubit také nádhernou přírodou s vodopády na řekách Ituri a Epulu. V rezervaci žijí nomádští Pygmejové kmenů Mbuti a Efe.

Národní park Salonga

Světové dědictví UNESCO od roku 1984.
Poloha: S2 00 E21 00, province Equateur, Bandundu a Kasai


Národní park Salonga je největším národním parkem tropického pralesa v Africe. Nachází se v srdci povodí řeky Kongo a je přístupný pouze po vodě. Žije v něm několik ohrožených druhů zvířat jako trpasličí šimpanz, konžský páv, lesní slon a krokodýl druhu Cocodrilo hociquifino africano.

Národní park Garamba

Světové dědictví UNESCO od roku 1980
Poloha: N4 0 E29 15, provincie Orientale


Rozlehlé savany, pastviny a zalesněné území míchající se s lesy a bažinami jsou domovem čtyř velkých savců – slona, žirafy, hrocha a především bílého nosorožce. Tento, i když je větší než černý nosorožec, je neškodný a v přírodě žije pouze asi 30 exemplářů tohoto vzácného zvířete.

Národní park Kahuzi-Biega

Světové dědictví UNESCO od roku 1980
Poloha: S2 30 0 E28 45 0, province South-Kivu a Maniena


Obrovské ploše původního dešťového pralesu dominují dvě sopky – Kahuzi a Biega. V parku žije hodně druhů různých zvířat. Ve výšce 2 100- 2 400 metrů žije tady jedna z posledních skupin nížinných goril čítající asi 250 jedinců.


Národní park Virunga

Světové dědictví UNESCO od roku 1979
Poloha: N0 55 0 E29 10 0, provincie North-Kivi a Orientale


Národní park Virunga se rozprostírá na ploše necelých 800 000 hektarů a nachází se v něm několik různých druhů přírodních lokalit od močálů přes step, savany až po lávová pole a sněžné planiny na vrcholu Rwenzori v nadmořské výšce nad 5 000 metrů. V chráněném parku žijí horské gorily a řeky poskytují životní prostor pro více než 20 000 hrochů.

Všechny národní parky a rezervace Konga jsou chráněny jen minimálně a populace zvířat je značně poškozena pytláctvím, válkou a celkovou anarchií, která v Kongu dlouho panovala (a někde stále panuje).


(Info ve spolupráci s www.mujpruvodce.cz)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: