HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mlynická dolina

Mlynická dolina

Štrbský štít a mlynická dolina, autor: Kristian Slimak

Poloha a popis:

Dolina se rozprostírá na jižních svazích Vysokých Tater. Je turisticky velmi oblíbená pro svůj snadný přístup ze Štrbského Plesa. Měří 6 kilometrů. Stoupá do výšky přes 2 000 metrů. Ve svém závěru je doslova obsypána plesy (Okruhlé, Čapie, Nižne  a Vyšne Kozie a další menší plesa). To však nejsou všechny vodní plochy, které v Mlynické dolině můžete vidět. Dalším významným plesem je Pleso nad Skokom, ze kterého vystupuje potok Mlynica. Ten o pár metrů níže vytváří vodopád Skok, což je jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Vysokých Tatrách.

Ze západu dolinu objímá masív Solisko s vrcholy Predné (2 093 m), Štrbské (2 301 m) a Velké Solisko (2 412 m).  Z východu jsou to hory Satan (2 421 m), Predná Bašta (2 373 m), Malá Bašta (2 287 m) a Patria (2 203 m). Nad celou dolinou se tyčí dva vrcholy. Jedním z nich je Hlinská veža (2 340 m) a druhým je symbol této doliny Štrbský štít (2 381 m). V blízkosti je i majestátný vrchol Hrubý vrch 
(2428 m).

Za masívem Solisko je sousední Furkotská dolina, která je rovněž turistický oblíbená.

Zajímavosti:

Tatranská kaskádovitá řeka Mlynica měří asi 20 kilometrů a je přítokem řeky Poprad. Pramení v nadmořské výšce 1 810 metrů, mezi vrcholy Satan a Štrbské Solisko.

Název doliny vznikl pravděpodobně z pozorování řeky Mlynice, která na kaskádovitém povrchu vypadá jako by pohaněla mlýnské kolo.

Vodopád Skok měřící 25 metrů je nejvodnatější vodopád na Slovensku a třetí nejvyšší ve Vysokých Tatrách. Existuje legenda, že vodopád je vytvořen slzami ženy, jejíž milý spadl do skalní trhliny a umřel.

Mlynická dolina byla, jako všechny Tatranské doliny, vytvořena pohybem ledovců, a proto má tvar písmene U. Další typickou vlastností pro stahující se ledovce je, že vytvoří skalní práhy, díky kterým vznikají typická horská jezera (plesa) a vodopády.

Na rozhraní Mlynické a Furkotské doliny se mezi Štrbským plesem a Chatou pod Soliskom nachází sjezdovka.

Trasy:

  • žlutá značka Celou Mlynickou dolinou vede žlutá značka, která začíná u Štrbského plesa a stoupá až k plesům, které leží v závěru doliny. Tam je možno přes Bystré sedlo přejít do Furkotské doliny.
  • V zimě je možno na běžkách dojet až k Plesu nad Skokom. Trasu lemuje žlutá značka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí