HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

HMYZÍ SPECIALITY ŠÉFKUCHAŘE

 

Jídlo teď

 

 

PROGRAM KLUBU CESTOVATELŮ V BRNĚ

 

Líbí se Vám nějaká přednáška? Tak si pořiďte lupen s předstihem zde:

Na místě lupen mnohdy ani neseženete :) 

Je libo si zapřednášet? Není problém, zde jsou podmínky:

https://www.hedvabnastezka.cz/klub-cestovatelu-brno/pro-prednasejici/
2019

BŘEZEN:

4. března (po) – Z Pekingu do Káthmándú – na pohodu a po zemi (18:30, Lukáš Bartoš, 60,-)

Přednáška o cestě Čínou pro všechny milovníky cestování, kteří nemají ani čas na stopování, ani neomezený rozpočet. Čínská zeď, klášter Shaolin, Terakotová armáda, posvátné hory, pandy velké, obrovský Budha v Leshanu, Tibet, Mt. Everest base camp a Káthmándú. Pokud máte chuť vidět, jak se dá levně, pohodlně a hlavně napínavě vidět všechna tato zajímavá místa, přijďte a dozvíte se více.

 

6. března (st) - Peru - magické Andy (18:30, Roman Janusz, 60,-)

Přijměte pozvání ke společné cestě za nejmalebnějšími horskými scenériemi Jižní Ameriky. Fascinující fotografie, poutavé vyprávění a autentická hudba z Peru - kouzelné země pestrých barev, andských velehor a dávné říše Inků. 

Dobrodružné putování překrásnou zemí pod Jižním křížem napříč nejvyššími peruánskými pohořími. Dech beroucí scenérie jednoho z nejkrásnějších treků světa v Cordillera Huayhuash - rozeklané vrcholy, ledové pyramidy, tyrkysová jezera. Majestát Bílých Kordiller - fascinující království sněhu a ledu pod proslulým Huascaránem, zdolání vrcholu Nevado Pisco 5752 m. Velkolepé incké památky a koloniální pupek světa Cusco. Barvami a úsměvem hýřící Peruánci.  El Perú grandioso y gracioso! 

www.gorole.cz

 

7. března (čt) - Expediční kamera (18:00, Stanislav Dadák, 100,-/1,- pro členy Hedvábné stezky)

Ty nejlepší filmy s outdoorovou tématikou v jednom večeru. A jaké to jsou?

 

 • Stumped I    USA, 2017     I    Režie: Cedar Wright, Taylor Keating
 • Tupendeo I   Švýcarsko, 2016    I    Režie: Hans Ambühl/ Visual Impact GmbH
 • Waia-Toa Odyssey I    Nový Zéland, 2017   I    Režie: Simon Waterhouse
 • Matsés I    Česká republika, 2017    I    Režie: Miroslav Haluza
 • Kroky na hraně I    Slovensko, 2017    I    Režie: Viliam Bendík
 • Divided I    Velká Británie, 2017    I    Režie: Rickie Cotter, Lee Craigie

 

10. března (ne) - Velký hmyzí večer (18:00, Milan Václavík, 299,-)

Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek plný chutí a informací! 

Přijďte se podívat, jak se připravují čerstvé hmyzí pochoutky přímo před Vašima očima. Kulinářskou show provází Milan Václavík!

Těšit se můžete na tříhodinové povídání plné informací a inspirace!
- Listový salát s restovanými moučnými červy 
- Cvrčci na másle 
- Zaphobas na chilli 
- Restované saranče
- Smažený šváb
- jako bonus ještě hmyzí dezert...

A samozřejmě pro otrlé - SMAŽENÝ ŠTÍR!

 

11. března (po) - Západní Kanada (18:30, Jana Kaplanová, 60,-)

Povídání o (snad) zajímavých, (určitě) konkrétních a nevšedních informací z cest po západní Kanadě. Z „asijské“ metropole Vancouver se dostaneme až do Skalistých hor a chvilku se zdržíme v městečku Jasper. Prozkoumáme jeskyně i úkazy Paint Pots. Přes kanadskou poušť se blíže podíváme na odkaz původního obyvatelstva. Od Indiánů si odskočíme k „puntíkovanému“ jezeru. Toulky zakončíme s velrybami a lachtany na ostrově Vancouver.

13. března (st) - Z Islandu skrz Faerské ostrovy a Norsko až domů (18:30, Jan Vlasák, 60,-)

Vrtá mně v hlavě, čím Island každého uchvátí. Na fotkách vypadá dočista fádně. Je tam zima, pořád prší a silně profukuje. Islanďané jsou prý nerudní a cizince nemají rádi. Silnice jsou jedna podlouhlá hromada ostré škváry a kamení, hrbol přes hrbol. Je tam extrémně draho. Musím uvést i nějaké klady, abych zachoval zdání objektivity. Že prý se tam absolutně nekrade. Večer zaleháváš ke spánku beze strachu, že se probudíš bez bicyklu. Četníci ani celníci neotravují pokusy pumpnout tě o peníze. Lidé se vyskytují velmi řídce, tudíž je tam čisto a málo automobilů.  Voda je pitná a vzduch svěží, bez ohledu na rozptylové podmínky. Automobilisti nejsou nebezpeční ztřeštěnci. Není divu, že Islanďané se dožívají v průměru 78 let.

„U nás je země zahalena do lesní zeleně, zlatého klasu a panelové šedi. Až na pár vyjímek – třeba horských hřebenů – je celý povrch umělý. Činorodí lidé střední Evropu tisíckrát rozorali, oseli, vykáceli, rozbombardovali a znovu přestavěli. Na Islandu je země dosud nahá, surová a zásah lidské ruky způsobil změny jen nepatrné.“ Píše Jirka Havel ve své knížce „Islandská setkání“.

Unavuje mě přenášet obtěžkaný bicykl z jednoho dopravního prostředku do druhého. Pojmu vandr jako za mlada. Za řidítka usednu již před svou chalupou. Přes oceán to po vlastních, pravda, nepůjde. Zvolil jsem loď, i když není levnější, než letadlo. Připadá mně taková stylovější. Ta loď zastavuje na Faerských ostrovech. Pauza tam bude relativně dlouhá - pět dní. Nebojím se že se
tam budu nudit.
Honza Vlasák

 

14. března (čt) - Norsko - po cestě svatého Olava (18:30, Lenka Rašková, 60,-)

Tak jo. Jsme tu. Fakt.
V tu chvíli někdo té záplavě shora utáhne kohoutek.
V tu chvíli vibruje dláždění před dómem posledními záchvěvy zvonu.
V tu chvíli je to 0 km til Nidaros."
Takhle vypadaly poslední metry pěšího putování z Osla do Trondheimu (Nidarosu) po poutní trase svatého Olava. Chcete vědět, jak to vše o téměř 700 km dříve začalo? Zajímá vás, co mě vede k tomu, že sbalím stan, nasadím batoh a přidávám další stovky k již nachozeným tisícům kilometrů? Rádi byste vyrazili na svatoolavskou pouť sami a hledáte konkrétní informace o tomhle dálkovém treku? Nebo milujete Norsko a chcete se jen potěšit pohledem na lesy, jezera, vodopády a kopce této krásné země? Přijďte, moc ráda se s vámi podělím o své zkušenosti, zážitky a tipy.

 

18. března (po) - Nepál - Manaslu circuit + Poon Hill (18:30, Stanislav Dadák, 60,-)

Ve 3 ráno: "1300m nahoru? No ty kráso, to bude pěknej výšlap. A v těch pěti prostě umřeme..."

O 1000m a 8 hodin později: "Ne, já to dělat nebudu! Blbě mi je, Renča má horečku, Bára nemůže dýchat a já tahám 2 batohy, se kterými sotva udělám nějakej ten krok. Se na to můžu příště vykašlat. Příště by to chtělo toho nosiče."

O 2 dny později při rozhovoru s náhodnými Belgičany: "Ale jo, krapítek náročnější, ale dalo se to. Prostě pohoda. Osla jsme nesehnali, tak jsme museli po svejch. Ale Višnua (průvodce) nám radil. Sice zbytečně, ale radil - hlavně sololit a kiler. A co Vy?" "No, my to prošli, ale ten nosič včera, tak ten se proletěl vrtulníkem, bo dostal edém plic..."

Ještě, že člověk na ty špatné věci zapomíná tak rychle. Pak mu totiž zůstanou vzpomínky na nádhernou přírodu, milé lidi, božskou atmosféru a super partu. Nepál bylo zatím to nejhezčí, co jsem viděl...

(PS: fota od skvělého fotografa - Vít Baisa)

 

19. března (út) - Na pivo do Myanmaru (18:30, Pavel Posch, 60,-)

O boření mýtů, pivní kultuře a chudých, ale krásných lidech v bohaté zemi.

 

20. března (st) – Kostarika – země pralesů a divokých zvířat (18:30, Milan Václavík, 60,-)

Nejbezpečnější země střední Ameriky o velikosti Slovenska nabízí nepřeberné množství zážitků.
Země plná divokých zvířat, nedotčených pralesů a pohodových lidí. Tůry do pralesů, krmení krokodýlů z ruky, koupání v horkých pramenech pod aktivními vulkány i rafting na divokých řekách uprostřed divočiny. Chuť kávy, kakaové plantáže, ananasové tour i serfování a kokain je vše, co zde můžete ochutnat! Kostarika je země, kde "pura vida” v překladu jednoduchý život, nebo štastný život, uslyšíte místo pozdravů každý den tak dlouho, dokud na Kostarickou pohodu nenajedete také. Přijďte si poslechnout o třítýdenním putování autem po Kostarice.

 

21. března (čt) – Gruzie, Armenie a Náhorní Karabach – Putování zeměmi Jižního Kavkazu (18:30, David Švejnoha, 60,-)

Pohádkové výhledy v horské oblasti gruzínské Svanetie, obranné věže v Mestii a památka UNESCO Ushguli. Oblast Mt Kazbeku a stále panenské a málo navštěvované území Tušetie s nezapomenutelnými vesnicemi Omalo a Dartlo. Přejezd k Černému moři a město Batumi, které v posledních letech zažívá architektonický boom. Skalní města a pravoslavné svatyně David Gareja a Vardzia. Stalinovo rodné město Gori. V Arménii dominující pravoslavné kláštery a středověké pevnosti. Výstup na nejvyšší horu Mt. Aragats. Několikadenní návštěva Náhorního Karabachu. Nevšední zážitky s přátelskými a vstřícnými lidmi, zabalené do chutí a vůní místní kuchyně, podpořeny místní pálenkou.

www.svejnoha.cz

 

24. března (ne) - Velký hmyzí večer (18:00, Milan Václavík, 299,-)

Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek plný chutí a informací!


Přijďte se podívat, jak se připravují čerstvé hmyzí pochoutky přímo před Vašima očima. Kulinářskou show provází Milan Václavík!

Těšit se můžete na tříhodinové povídání plné informací a inspirace!
- Listový salát s restovanými moučnými červy 
- Cvrčci na másle 
- Zaphobas na chilli 
- Restované saranče
- Smažený šváb
- jako bonus ještě hmyzí dezert...

A samozřejmě pro otrlé - SMAŽENÝ ŠTÍR!

 

25. března (po) - Expediční kamera (18:00, Stanislav Dadák, 100,-/1,- pro členy Hedvábné stezky)

Ty nejlepší filmy s outdoorovou tématikou v jednom večeru. A jaké to jsou?

 

 • Stumped I    USA, 2017     I    Režie: Cedar Wright, Taylor Keating
 • Tupendeo I   Švýcarsko, 2016    I    Režie: Hans Ambühl/ Visual Impact GmbH
 • Waia-Toa Odyssey I    Nový Zéland, 2017   I    Režie: Simon Waterhouse
 • Matsés I    Česká republika, 2017    I    Režie: Miroslav Haluza
 • Kroky na hraně I    Slovensko, 2017    I    Režie: Viliam Bendík
 • Divided I    Velká Británie, 2017    I    Režie: Rickie Cotter, Lee Craigie

 

27. března (st) – Australský roadtrip na punk (18:30, Jana Ščamburová, 60,-)

Letenky do Sydney a z Darwinu, čtyři kamarádi, dva stany, jeden rozklepaný kombík a omezený rozpočet. Téměř devět tisíc najetých kilometrů, několik mrazivých nocí a nespočet snězených plechovek fazolí. Takový byl roadtrip po Austrálii, který dokazuje, že ho v low cost verzi zvládnete i vy.

 

28. března (čt) – Argentina – putování od pamp k Andám (18:30, Lenka Rašková, 60,-)

Díky práci u krajanských komunit v Jižní Americe jsem poznala Argentinu od severních subtropů provincie Misiones až po zasněžené vrcholky patagonských And. Vodopády Iguazú, vinice Mendozy, masiv Aconcaguy, patagonské ledovce, plantáže bavlny, kultura gaučů a pití maté, ruch Buenos Aires... Argentina má tisíc tváří. Přijďte je objevit i vy!


Lenka Rašková, absolventka španělštiny na FF MU Brno, učitelka krajanů v Jižní Americe, průvodkyně a cestovatelka.