HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Přidat nové téma
Mexiko – Chiapas bezpečnost a doporučení
Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Před 2 lety jsme byly v Chiapasu s kamarádkou v únoru (památky, vykopávky, příroda, indiáni - jak píše Eva) a ve dne zcela bez problémů. Žádný problém nenastal. Jeli jsme vlastně i nočním přejezdem do státu Campeche, kde jsme navštívili Calakmul - SUPER  a zcela bez nebezpečných situací! Jinak souhlasím s tím, co píše Eva až na jednu drobnost: do vesnic jako Chamula a Zinacantan se dle mě vyplatí jet i bez průvodce - my tam byly v období slavností/trhů a bylo to perfektní !!! a něco o kultuře místních obyvatel si můžš přečíst - jak základ stačí i Lonely Planet.

Problematicka je cesta ze San Cristobal de las Casas to Palenque. Někdy tam týpci vydávající se za Zapatisty zablokují cestu a po cestujících chtějí třeba 500 pesos, aby tu cestu odblokovali. Může se stát, že uradnou i cele zavazadlo nebo elektroniku. Většinou platí, že bys tam neměla cestovat přes noc. Přes den by to mělo být ok, ale nikdo to nemůže zaručit. Je to risk, ale neděje se to každý den. Já jsem tama projížděla několikrát a nemám žádnou špatnou zkušenost. Dokonce jsem strávila přelom roku se Zapatistama v La Realidad, když tam slavili velké výročí a sjeli se tam lidé z celého světa, provev tam měl Subcomandante Galeano. Fakt zažitek.
Určitě ti doporučím pyramidy Palenque, Toniná, Bonampak a Yaxchilan, ale jsou tam i jiné hodne navstevy. Z měst je populární San Cristobal, odkud se dostanes třeba do vesnic jako Chamula a Zinacantan, doporučuji tam zajet s průvodcem, který ti vše vysvětlí, jinak to nemá cenu. Kostel v Chamule je top. Zvyklosti těch lidí, jak třeba uctívají mrtvé, obetovani slepice v kostele atd. je to fakt zajimave. Dále tak hodku z San Cristobalu dojedes do kanonu del Sumidero. V SC jsou ruzné spolecnosti, se kterýma muzes jet na tour za pakatel. Je to sice otrava jet na tour, ale nekdy je to nejvyhodnejsi casove i cenove pro solo cestovatele. Napriklad na vodopad El Chiflon, Lagunas de Montebello. Mezi SC a Palenque jsou pěkná místa na plavání treba Aqua Azul, Roberto Barrios, podivat se na vodopad Misol-Ha. Mezi Palenque a Yaxchilanem/Bonampakem je Selva Lacandona. Pokud jsi nebyla na pyramidách Calakmul, tak doporucuju. Je to sice ve state Campeche, ale neni to zas tak daleko. Urcite jsou tam i jina zajimava mista a aktivity, tak si to dobre naplanuj, at ti nic zasadniho neunikne.