HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Virtual Tour — Transsibiřská magistrála | Webinář

Vlaková legenda a cesta, která se musí zažít alespoň jednou za život! Transsibiřská magistrála je nevšední cestovatelské dobrodružství odehrávající se na kolejích křižující nejdůležitější města Ruska, nedotknutou přírodu Mongolska, pestrý Peking i legendární Čínskou zeď. Poznejte z pohodlí domova skryté krásy východní Evropy a Asie s cestovatelem Janem Harudou! Ten nám v dobrodružné online přednášce zhmotní jedinečnou atmosféru „hotelu“ na kolech a prostřednictvím zajímavých faktů, příběhů a zážitků spjatých s magistrálou přiblíží Rusko.

Datum
28. 4. 2021
Čas začátku
6:00
Typ
Přednáška
Místo konání ONLINE
Organizátor Kulturmarket.sk

Transsibiřská magistrála je nevšední cestovatelské dobrodružství odehrávající se na kolejích křižující nejdůležitější města Ruska, nedotknutou přírodu Mongolska, pestrý Peking i legendární Čínskou zeď. Cestovatel Jan Haruda ve středu 28. dubna v dobrodružné online přednášce zhmotní jedinečnou atmosféru „hotelu“ na kolech a prostřednictvím zajímavých faktů, příběhů a zážitků spjatých s magistrálou přiblíží Rusko.

„Celá trasa Transsibiřské magistrály má 9 288 kilometrů a co dva dny vyjíždí expresní vlak Rossija, který překoná trasu mezi Moskvou a Vladivostokem u Tichého oceánu za šest dní. Většinu trasy nejede vyšší rychlostí jak 80 km/h, takže člověk nemá kam pospíchat, stejně jako vlak,” hovoří dobrodruh Jan Haruda. Tato čísla však mnohé odrazují a vyvolávají představu, že jde jen o nekonečnou jízdu vlaku. „Samozřejmě, můžete cestu absolvovat najednou, ale většina cestovatelů v průběhu cesty vystupuje v městech či dědinách, odkud se dají podnikat cesty na sever i na jih od trasy. Všeobecná představa je, že je to země monotónní a celou dobu se jede sibiřskou tajgou. Je až překvapivé, že celou dobu vás krajina spíše uklidňuje, jak nudí. Ale samozřejmě, to závisí na tom, jak se samotnou cestou necháte pohltit,” ubezpečuje Haruda, přičemž za nejčastější zastávky označuje přírodní krásy pohoří Ural a Altaj nebo jezero Bajkal nebo města Moskva, Kazaň, Jekatěrinburg, Novosibirsk, Omsk, Irkutsk, Ulan-Ude nebo Vladivostok.

Nejzajímavější aspekty této kouzelné poutě však nebývají pouze geografické. „Velkým lákadlem je i náhled do života cestujících ve vlaku, který se stává živým organismem proplétajícím se sibiřskou tajgou a jako tepna života spojující celou ruskou federaci.” Navzdory svému legendárnímu postavení je Transsibiřská magistrála stále zdrojem autentických zážitků a návštěvník se nemusí bát, že cestou poznal ostrost pravého charakteru Ruska. „Překvapivě jsem první turisty potkal až v Irkutsku, kousek od jezera Bajkal. Do té doby člověk cestuje především s místními. Pravda, nejvíce turistů se soustřeďuje v Moskvě a následně v Irkutsku, který je považovaný za výchozí bod k Bajkalu. Na vzdálenosti, které tam jsou, je výskyt západních turistů opravdu minimální,” připomíná Haruda.

Člověk by také očekával, že se kvůli procestování největší země na světě bude muset pořádně prásknout po kapse, co však nemusí být pravdou. „Cesta sama o sobě s ohledem na vzdálenost drahá není, a potraviny také ne,” konstatuje Haruda, ale dodává, že záleží na tom, co si je člověk ochotný dopřát a jaký vysoký komfort při cestě potřebuje. „Nejlevnější vagony, tzv. Plackartnyj, jsou v podstatě jedna dlouhá chodba ve vagoně a po stranách nahoře i dole jsou postele. Jde vlastně o sdílený vagon, takže se vzrůstajícím pohodlím úměrně roste i cena. Nejluxusnější vagony s vlastní sprchou, televizí a manželskou postelí můžou stát i jako velmi drahé luxusní hotely.”

Navzdory tomu, že na tuto cestu údajně nepotřebujete žádné speciální vybavení, většina dobrodruhů doporučuje si kromě peněz do batohu i přibalit i jednu kuriózní maličkost – ručičkové hodinky. „Všechny časy odchodů a příchodů vlaku se řídí moskevským časem, a je jedno, ve kterém ze sedmi časových pásem se zrovna nacházíte. Čas na mobilu se bude automaticky různě měnit, takže klasické hodinky, na kterých si stále držíte moskevský čas, vám cestování a orientaci ulehčí. Lokální vlaky se naopak řídí časem místním. Vyznat se v čase je základní premisa šťastného cestování,” vysvětluje zkušený cestovatel.

A čím by měl disponovat samotný cestovatel, pokud se chce vydat na dobrodružství napříč kontinentem? „Měl by mít hlavně otevřenou mysl a brát všechno, co přijde, jako součást cesty. Ta se může vždy stát z části nepředvídatelnou a samozřejmě základem je zvolit si správné spolucestující.”

Jan Haruda
je vystudovaný kulturní a politický geograf, marketér a tvůrce cestovatelských komiksů. Ve svých přednáškách rád uvádí historicko-geografická fakta do zajímavých souvislostí. O sobě napsal například: „Necestuji a neprovázím vás proto, abychom měli pěkné fotky do rodinného alba, ale věřím, že za každou cestou se skrývá veliké tajemství poznání sebe, přátel, jiných kultur nebo míst, které v nás nechají zakořenit ten nádherný pocit objevování.”

Vstupenky: bit.ly/Magistrala_2804

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: