Respect Festival 2021

Respect Festival, 24. ročník, 28. – 29. 8. 2021, Praha – putovní festival, zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa.

Datum
28. 8. 2021
Datum (do)
29. 8. 2021
Typ
Festival
Místo konání Rohanský ostrov
Kraj Praha
Organizátor Rachot

Respect Festival 2021 bude patřit již tradičně toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat různé světy. Promyšlená a kvalitní dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které u nás těžko jinde najdete.

Na Respect Festivalu ale nejde jen o hudbu. Rodinný ráz téhle akce zdůrazní bohatý dětský program, najdete zde i výtvarné instalace. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru.

Termín open airu jsme stejně jako v loňském roce z bezpečnostních důvodů posunuli na konec léta, tedy na poslední srpnový víkend. Při výběru hudby jsme se letos pro jistotu drželi povětšinou (ale nejenom) výběru kapel usazených v zemích zeměpisně bližších ČR a vynechali jsme vzdálenější končiny.

Respect Festival, 24. ročník – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů.

Červencový zahajovací koncert patřil Itamaru Borochovovi s jeho kvartetem (Izrael, USA), který je čerstvým nositelem ocenění Letter One Rising Stars Jazz Award. Dále se v doprovodném festivalovém programu představí arménský klavírní génius Tigran Hamasyan se svým triem. Actores Alidos ze Sardinie publikum zavedou do mystérií ženských vokálních polyfonií.

V rámci open airu vystoupí zpěvačka indického původu Susheela Raman se svou novou hudební vizí, jež v sobě zahrnuje i odkazy na magickou Prahou. Dále vystoupí mistři okcitánských polyfoniíí Lo Còr de la Plana, maďarsko-izraelští Besh O Drom představí osobité pojetí balkánské hudby. Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante – kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, „superskupina alternativy“, sdružení tří světových špiček na strunné nástroje s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfantem terrible punkrockové éry, Lu Edmondsem. Intenzivní tranz tvořený ze zvuků dud, perkusí a súfijského mystického zpěvu přiveze mezinárodní trio Revolutionary Birds. Tuzemskou scénu letos zastoupí Třaskavá směs (František Skála, Petr Nikl, Petr Tichý, Miroslav a Ondřej Černí) a František Skála s dechovým souborem Provodovjané – neopakovatelná atmosféra jejich vystoupení vám vžene do očí slzy dojetí.

Doprovodné festivalové koncerty:

28. 7. Itamar Borochov Quartet, Jazz Dock

2. 9. Actores Alidos, Kolkovna Gauč ve Stromovce

3. 9. Actores Alidos – workshop ve spolupráci s Hlasohledem a Ridinou Ahmed, Karlínské Spektrum

23. 10. Tigran Hamasyan, Koncertní sál Pražské konzervatoře

Respect Festival, open air, 28.–29. 8., Rohanský ostrov

Sobota 28. 8.

František Skála & Provodovjané

Lo Còr de la Plana

Susheela Raman

Les Triaboliques

Neděle 29. 8.

Třaskavá směs

Revolutionary Birds

Justin Adams & Mauro Durante

Besh O Drom

Toto vše a mnoho dalšího můžete zažít během dvoudenní open air přehlídky či na jednotlivých koncertech v MeetFactory a na dalších místech. Podstata Respect Festivalu tkví v představování umělců ze všech koutů planety, kvůli cestovním restrikcím však účast na festivalu muselo již druhý rok v řadě zrušit několik průběžně oznamovaných účinkujících. Došlo tak opět nejen ke změně termínu, ale i programu. Navzdory tomu Respect Festival nabídne plnohodnotný program stejně jako každým rokem. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat.

Předprodej probíhá v síti GoOut. Více informací na rachot.cz.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: