HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RAJBAS 2021: 23. ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství

Dny plné dobrodružství zase zažije Blansko 17.-21. listopadu. Vloni organizátory kovid zaskočil, ale nezlomil. Z důvodu protipandemických opatření se festival v tradičním pojetí sice nemohl uskutečnit, ale v obvyklé době jeho konání příznivci a organizátoři vysadili do volné přírody Moravského krasu vysadili 501 ovocných stromů a 300 keřů. To je mnohem víc, než by se vešlo diváků do blanenského kina. Celkově se do výsadeb a workshopů zapojilo 283 lidí a nejvíce potěšila účast dětí. Letos sázíme dál, je vysazeno dalších 800 stromů a věříme, že akce proběhne i na sálech blanenského kina, klubu Ulita a Dělnického domu.

Datum
17. 11. 2021
Datum (do)
21. 11. 2021
Typ
Festival
Místo konání Blansko, Dělnický dům, kino, klub Ulita, Moravský kras

S výběrem hostů i dramaturgií 23. ročníku festivalu jsme si dali patřičně záležet. V přípravách a plánech reagujeme na situaci stále probíhající pandemie. Neohrozit zdraví a bezpečnost návštěvníků zůstane na prvním místě. Snažíme se upozornit, že i tato doba přináší mnoho pozitivního. Začali jsme si více vážit věcí, které jsme dříve brali jako samozřejmost, mnohdy je ani nevnímali. Plánujeme větší prostor  poskytnout zvýraznění místních osobností a vymýšlíme jak letošní program udělat atraktivní pro děti. Z výrazných osobností Blanenska je potvrzena účast fotografů Ivo Stejskala, Juraje Kožiaka a Ondřeje Grunda, filmaře Stanislava Komínka a prostor k samostatnému recitálu dostane místní písničkář Lubyn.CZ.

Reagujeme na skutečnost, že se pandemie odrazila na zvýšeném zájmu o sport v přírodě.  Nejvíce chceme popularizovat BĚH a představíme blanenskou běžkyni, horolezkyni a skialpinistku Elišku  Vondráčkovou (mj. vítězku extrémního závodu B7) a připraven je pořad FENOMÉN MORAVSKÉHO ULTRA MARATÓNU (jedna z etap tohoto závodu 7 maratonů v 7 dnech, startuje v Blansku). Obrovskou vlnu zájmu v posledních létech zaznamenalo OTUŽOVANÍ. Na Rajbasu přivítáme k tématu toho nejpovolanějšího. Český Iceman David Vencl bez ploutví, bez neoprenu jen v plavkách vytvořil nový světový rekord v plavání pod ledem na jeden nádech. Nezapomeneme pochopitelně ani na další aktivity pobytu a sportu v přírodě. Přijede nejsledovanější český horolezec Mára Holeček a řada dalších zajímavých hostů.

Rajbas zůstává především filmovým festivalem, takže do zmíněné koncepce zapadá filmová premiéra přírodopisného dokumentu Hadi České republiky (filmové studio Living Zoology, Matej a Zuzana Dolinay, zoologové, wildlife filmaři a fotografové). Uvedeme pozoruhodný a oceňovaný film slovenského režiséra Rasťo Hatiara Nechcený autoportrét a řadu dalších. Tahákem zůstanou festivalové soutěže OKEM DOBRODRUHA a jedinečný NaFEST (prezentace netradiční cesty na festival). V porotě je dohodnuta účast Miroslava Náplavy (Prima ZOOM, Srdcaři.cz) a Vladímíra Kroce (ČŘo Radiožurnál). V programu prezentací vystoupí jako každoročně na třicet zajímavých hostů. 

Akce zahájíme už na svátek 17.listopadu v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně novinkou WAU!!! Pro to, abychom zažili dobrodružství, není třeba dalekých cest ani exotických dovolených. Dobrodružství lze zažít třeba za humny. WAU je určena pro každého, kdo rád chodí na výlety, cestuje, vandruje, sportuje v přírodě anebo přírodu pozoruje. Nezáleží na tom, zda s rodiči, kamarády nebo sám.“ Takto jsme se pokusili vyzvat děti, aby se svou prezentací podělily o své zážitky.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: