HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Premiéra dokumentu Martina Trabalíka Incendios o požárech v Amazonii

Chaqueo je bolivijský způsob vypalování lesa za účelem získání orné půdy. V 2019 byla tato činnost zákonem oprávněna tím, že byl oheň rozpoznán jako legální nástroj při obdělávání půdy. Co následovalo, byly nejhorší ohně v historii země. Film vysvětluje problematiku Chaquea a ukazuje snahu dobrovolnických hasičských sborů zachránit aspoň ty nejzranitelnější místa jako jsou lidská osídlení a přírodní rezervace.

Datum
9. 11. 2021
Čas začátku
8:30
Typ
Promítání
Místo konání Bio Oko, Praha
Kraj Praha

Hned v úvodu je divák přenesen do nočního hořícího lesa skrze poutavou výpověď jednoho z členů sboru. Během filmu se pak seznamuje s technikami, jaká hasiči používají na zdolání ohně a jednoduchými tréninkovými metodami, během niž se úplní začátečníci seznamují s těmi nejzásadnějšími pravidly, které jim pomohou se z požárů ve zdraví vrátit. Příběh kulminuje posledním velkým požárem a úleva přichází spolu s děštěm, který přichází, aby celou katastrofu konečně zažehnal. Hlavní důraz filmu není ovšem kladen na detailní vysvětlení situace či problematiky, ale spíše diváka zve, aby se nad tématem sám zamyslel a položil si otázku, do jaké míry je i on součástí problému.  Film získal ocenění na FICLAPAZ – Mezinárodním filmovém festivalu v La Paz – za nejlepší feature dokument.

Martin Trabalik se ve své práci se zabývá převážně sociálními a humanitárními otázkami. V roce 2016 se během uprchlické krize vydal jako dobrovolník na řecký ostrov Lesbos. V Řecku a na Balkáně strávil půl roku a začal se tam věnovat dokumentární činnosti. Od té doby pracoval na projektech v Náhorním Karabachu, Bangladéši, Ukrajině, Afghanistánu a dalších zemích. V roce 2018 spolupracoval na dokumentární sérii Beyond Catalonia, která dokumentuje hnutí za nezávislost či autonomii ve 12 regionech Evropy. V tomto roce také získal ocenění Czech Press Photo v kategorii Problémů dnešní doby za svou práci v Bangladéši na tématu odsunu Rohingů z Myanmaru. Martin též spolupracuje s rozvíjejícím se českým reportážním kanálem Voxpot. V současnosti pracuje jako osobní asistent v organizaci Nautis a ve volném čase pracuje na svých dalších projektech. 

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: