Padesát let toulek kolem Himálaje, Zdeněk Thoma

Himaláje, Manang, Nepál, fotografie dnes a před 50 lety.

Datum
22. 11. 2023
Čas začátku
18:30:00
Typ
Přednáška
Padesát let toulek kolem Himálaje, Zdeněk Thoma
Místo konání Klub cestovatelů Praha, Masarykovo nábř. 22, Praha 1
Kraj Praha

Před osmi měsíci jsem se vrátil z Nepálu, takže asi čekáte, že budu vyprávět své nové zážitky. Já se ale ponořím do hluboké minulosti a v první části Vám ukáži Nepál černobíle na fotografiích, které se kdysi vymáchaly ve vývojce a ustalovači v mé černé komoře a teprve pak byly naskenovány. Na sto fotografiích ze sedmdesátých let 20. století uvidíte to krásné Káthmándské údolí ještě syrové, nepřelidněné, bez motorek a reklam a mobilů.

Druhá část promítacího souboru ukazuje, jak se taky dá dostat do Nepálu. S kamarády jsme jeli v roce 1970 z Prahy autostopem. Trvalo to trochu dlouho, zato jsme si to hezky užili a ani moc nevadilo, že jsme měli na osobu a den jen dva dolary a jen do Singapuru jsme se protloukali pět měsíců.

Třetí část vyprávění zobrazuje výstavní projekt Manang po třiceti letech, na který jsem velice hrdý, protože se nám se synem povedl připravit fotografický příběh. V roce 1979 jsem šel s kamarádem kolem osmitisícové Annapurny. Po překonání průsmyku Thorung La (5417 m) jsme vstoupili do údolí řeky Maršjangadí otevřené pro cizince teprve druhý rok. V horské vesnici Manang jsme zažili barvitou slavnost s tanci v maskách. Po třiceti letech šel do Manangu můj syn Michal vybaven kolekcí mých černobílých, dnes už historických fotografií a úkolem zachytit v barvě jak se vesnice a její obyvatelé změnili.

Závěrečná část besedy ukazuje téměř sto horských scenérií ze zemí kolem Himálaje.

Zdeněk Thoma – fotograf a publicista.

Prožil jsem rušný a zajímavý život na dobrodružných cestách převážně v mnou milované Asii.
Napsal jsem čtyři cestopisy týkajících se Japonska, Nepálu a Tibetu. Svými fotografiemi jsem doprovodil na tři desítky obrazových publikací, občas přeložených do cizích jazyků. Především mne zajímá umění japonských zahrad a kultura čaje.
Podařilo se mi uskutečnit kolem 170 fotografických výstav v různých zemích. Svými fotoreportážemi jsem v posledních 50 letech plnil stránky geografických a společenských časopisů. 
V osmadvaceti zemích Asie, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii a na Filipínách jsem strávil téměř osm let.

Vstupenky ZDE – doporučujeme koupit online s předstihem

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: