Omán, Jitka Mulačová

Pojďme společně objevit tuto ještě málo probádanou stránku kouzelného Sultanátu Omán.

Datum
16. 3. 2023
Čas začátku
18:30:00
Typ
Přednáška
Místo konání Klub cestovatelů - Masarykovo nábřeží 22
Kraj Praha

Dveře jsou odnedávna symbolem ománské pohostinnosti. V jakékoliv malé horské vísce, kde místní obyvatelé obdělávají terasovitá políčka ve zdánlivě nehostinných podmínkách, najdete na každém jednoduchém domku překvapivě bohatě zdobené dveře. Pojďme je společně pootevřít a nahlédnout do života tradičních ománských rodin. Života, který je zde pevně spojen s přírodou.

Na strmých svazích ománských hor nasbíráme léčivé bylinky, u beduínů v poušti se zase naučíme mýt nádobí v jemném písku. Genialita, s jakou Ománci před tisíci let dokázali svádět vodu někdy i desítky kilometrů daleko a z jednoho pramene zavlažovat stovky zemědělských usedlostí, se zasloužila o zápis ománských „faladžů“ mezi nehmotné světově dědictví UNESCO. Takovéto zemědělské vesničky jsou skutečnými oázami schovanými jako perly mezi vysokými skalami ománských wádí.

Putování za těmito místními kulturami a zvyklostmi bude samozřejmě i výbornou příležitostí poznat tuto neskutečně rozmanitou krajinu, která je opravdovým rájem dobrodruhů. Mnoho dnešních vysokohorských treků vede po pradávných uzoučkých stezkách, kudy místní sestupovali z hor do údolí. A i když my zde dnes používáme jištění lany a postroji, pro ománské předky to bývala jediná přístupová cesta k jejich domovům. Pojďme společně objevit tuto ještě málo probádanou stránku kouzelného Sultanátu Omán.

Vstupenky – doporučujeme koupit online (99 Kč), na místě 200 Kč

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: