Jóga Retreat s duchovní očistou v peruánské džungli

Program retreatu kombinuje tradiční Hatha jógovou praxi a relaxační jógové styly (jóga nidra, jin jóga, restorativní jóga) s hlubokou duchovní očistou a poznáváním amazonské džungle. Zatímco Zuzka bude mít na starost představování džungle a jejích krás, Martina povede jógové lekce a taktéž čokoládový rituál, očistný rituál s palo santo (santalovým dřevem) a rituál zpěvu manter a dalších sakrálních písní.

Datum
17. 10. 2021
Datum (do)
25. 10. 2021
Čas začátku
12:00
Typ
Jiné
Místo konání peruánská rezervace Tambopata v oblasti Puerto Maldonado – Eco Lodge Explorer´s Inn
Kraj Praha
Organizátor Martina Doležalová, Zuzka Bartáková
Kontakt Whatsapp +420 731127528

Po ukončení retreatu je možnost:
a) vydat se na dvoutýdenní poznávací cesty skrze Peru v doprovodu oficiální průvodkyně Zuzky Bartákové (viz informace níže)
b) nebo po své ose (nedalekou oblast Cuzca lze prozkoumat i se základní či téměř nulovou znalostí španělštiny, dorozumíte se anglicky) – mnohá doporučení nabízí můj či Zuzčin blog (viz níže)
c) nebo spolu s Martinou (která není průvodkyní) do oblasti Centrálního Peru a And Huarazu a Carazu
d) nebo se vrátit z letiště v Puerto Maldonado do Limy a odtud zpět do ČR

Místo: peruánská rezervace Tambopata v oblasti Puerto Maldonado – Eco Lodge Explorer´s Inn 

Puerto Maldonado: leží v jihovýchodní části Peru na břehu řeky Madre de Dios, v peruánské Amazonii. Je hlavním městem regionu Madre de Dios a provincie Tambopata

Explorer´s Inn: jedna z nejstarších eko ubytoven v deštném pralese v Peru a skvělá základna pro objevování přírodních divů Velké Amazonie. Místo udržitelného ekoturismu, kde probíhají biologické výzkumy, se nachází přímo v národní rezervaci Tambopata, jedné z biologicky rozmanitějších chráněných oblastí na světě.  

Nabízeny jsou pokoje jedno-, dvou- i tří- lůžkové.

Strava: (snídaně, obědy, večeře) splňuje všechny podmínky pro ayahuasca diety a jóga retreaty, čili je z velké míry veganská a vegetariánská, s vyváženou možností nabídky ryb a drůbeže.

K dispozici jsou za poplatek masáže, jinak je možnost relaxovat v hamaku, koupat se v řece, procházet stezky v okolí.

Ve vzdálenosti 1 km od vlastního ubytování (bungalovů) se nachází 40 m vysoká věž, odkud lze pozorovat přírodu v džungli z korun stromů. Obzvláště fascinující je to při západu slunce, kdy se denní živočichové přesouvají na místa svých nocovišť a noční živočichové začínají být aktivní.

O pořadatelích:

Zuzka Bartáková (Whatsapp +420 607650787): https://cestujemepoperu.cz/nas-pribeh/

Martina Doležalová (Whatsapp +420 731127528): www.martinadolezalova.cz

Program:

Program retreatu kombinuje tradiční Hatha jógovou praxi a relaxační jógové styly (jóga nidra, jin jóga, restorativní jóga) s hlubokou duchovní očistou a poznáváním amazonské džungle. Zatímco Zuzka bude mít na starost představování džungle a jejích krás, Martina povede jógové lekce a taktéž čokoládový rituál, očistný rituál s palo santo (santalovým dřevem) a rituál zpěvu manter a dalších sakrálních písní.

Ve spolupráci s lokální nativní komunitou (kmenem) Ese eja prožijeme hluboké duchovní poznání skrze jednu denní a jednu noční ayahuasca ceremonii uprostřed panenské džungle v rezervaci.

👉 http://www.eseeja.org/

👉 https://www.equatorinitiative.org/wp-content/uploads/2017/05/Eseeja-Peru.pdf

Účast v těchto hluboce poznávacích rituálech vyžaduje jistou přípravu, všichni účastníci obdrží před cestou instrukce v rámci online schůzky na Google Meet (viz níže). Je zcela zásadní, aby ti, kdo se chtějí těchto rituálů účastnit (je možné je neplatit a vynechat), nahlásili předem Martině:

  1. všechny aktuálně užívané léky,
  2. všechny operace a důležité ambulantní zákroky, jež proběhly v posledním čtvrt roce,
  3. veškeré operace srdce a jiné zásadní operace,
  4. veškeré disfunkce fyzické i mentální a mentální potíže.

Užívání drog a farmaceutik typu antidepresiv apod., srdeční přístroje aj. obdobné aparáty se s užitím madre medicína, liány duše, zcela vylučují.

Neděle: Příjezd, večeře, uvítací setkání, prostor pro relaxaci a seznámení se s místem pobytu.
Večerní výjezd lodí výše po proudu řeky Tambopata (bungalovy se nachází cca 100 m od řeky) na pozorování kajmanů (cca půlhodiny). Po pozorování několika chráněných druhů kajmanů vypneme motor lodi i veškerá světla a necháme se volně unášet zpět po proudu. Pod zářící noční oblohou budeme naslouchat zvukům noční džungle a vnímat její ohromnou, pulsující, léčivou energii v tiché meditaci.

Pondělí: Krátký výlet na solisko pro papoušky, kam se každé ráno slétají zobat jíl mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Vyrážet tedy budeme v 5.30, za úsvitu v džungli…
Po výletu nás čeká snídaně, guided meditation (řízená meditace), koupání v řece a rituální očista, polední jóga (jelikož jsme blízko rovníku a slunce zde vychází a zapadá zhruba ve stejnou hodinu, polední jóga má silně nabíjecí účinek sluneční energie), oběd, odpolední siesta (prostor pro vlastní aktivity) a cca kolem páté procházka na místní věž na západ slunce a pozorování života v noční džungli. Po večeři si dopřejeme relaxační a léčivou jógu nidra.

Úterý: Ranní jóga, snídaně, návštěva místních komunit. Prvně se podíváme na farmy (cca 10 minut lodí na druhé straně řeky), kde uvidíme spoustu nám neznámých plodů – cocona, copazu čili kakaovník atd. Budeme mít možnost si natrhat ovoce dle chuti a vyrobit si refresco (ovocný fresh džus). Posléze budeme pokračovat níže po řece (asi hodinka cesty) ke komunitám, které vyrábějí korálky, huaruro, sbírají castana ořechy ad. Zde je možnost si nakoupit unikátní, ručně vyráběné produkty, včetně lapačů snů.

Jako zlatý hřeb tohoto prodlouženého dopoledne nás čeká poznávání léčivých bylin Amazonie, od sangre de drago po chuchuwasi. Ochutnáme i cordoncillo (kdy nám na pár minut doslova zdřevění pusa – místní rostlinu používají jako anestetikum při bolesti zubů), vyzkoušíme chininovník (který náleží do znaku Peru), napijeme se vody z bambusu či liány.

Po tomto krásném výletu nás čeká pozdní oběd (alternativou je lunch box s sebou na cestu), individuální relaxace a posléze odpolední jóga. Před večeří nás čeká kratičká procházka na tzv. Sunset Point, odkud je možné každý večer pozorovat nádherné západy slunce nad soutokem řek Tambopata a La Torre. Den zakončíme večeří.

Středa: Ranní jóga, snídaně, výlet na jezero Cocococha (a jízda v kánoi), kde lze pozorovat unikátní vydry obrovské, oběd, individuální relaxace, podvečerní jóga, večeře, očistný rituál s palo santo a duchovní i duševní příprava na úterní denní ayahuasca ceremonii.

Čtvrtek: Krátká ranní meditační jóga, lehká snídaně, celodenní ayahuasca ceremonie (nepodává se oběd ani jiné jídlo, hodně budeme pít vodu, s níž budeme celkově v průběhu dne pracovat jako s elementem jinové energie kompenzující práci se sluneční energií dne v procesu, jímž nás bude matka medicína provázet); po uzavíracím kruhu sdílení povečeříme a dopřejeme si očistnou koupel v řece.

Pátek: Ranní restorativní jóga, snídaně, příjemná a snadná stezka džunglí podél druhé řeky La Torre, oběd, relaxace či spánek, lehká polévka k večeři, noční ceremonie s madre medicína (pracovat budeme s energií noci, jíž na oltáři budeme polarizovat malým ohněm, yangovou energií – v rezervaci se velké ohně dělat nesmějí, pomůže nám tedy palo santo a svíčky s větvičkami, co posbíráme spadlé na zemi v džungli při procházce).

Sobota: Zhruba s východem slunce ukončíme ceremonii a posnídáme a půjdeme si zdřímnout; celý den bude sloužit k usebrání, rozjímání a odpočinku, oběd a večeře budou podávány standardně, po večeři následuje kakaový rituál (zde prosím, kdo hraje na nějaký hudební nástroj, který lze převážet, dovezte si, hudbu k pití kakaa budeme tvořit společně).

Neděle: Ranní jóga, snídaně, individuální aktivity, oběd, individuální aktivity, podvečerní jóga, večeře, rozlučka s rituálem zpěvu manter.

Pondělí: Ráno po snídani odjezd, cestou návštěva Amazon Shelter – záchranné stanice pro volně žijící živočichy z džungle, kterou založila obětavá paní Magaly, která nás stanicí provede a seznámí s osudy jednotlivých živočichů i problematikou ochrany živočichů v Amazonii.

Pozn.: Kolem vlastního ubytování (bungalovů) je síť značených stezek, které je možné procházet o samotě či s průvodcem / Zuzkou. Je to alternativní varianta pro ty, kteří by chtěli vynechat nějaké ceremonie nebo by žádali naopak aktivity navíc.

Základní info k Peru v aktuální době:

  1. Pro vstup do Peru je třeba pouze PCR test ne starší než 72 hodin.
  2. Roušky jsou vyžadovány všude, v supermarketech, obchodních domech a dopravních prostředcích typu letadla a autobusu dvě. V džungli ovšem budeme bez roušek.

Doporučení:

Jelikož budeme pobývat v oblasti rezervace a veškeré kosmetické přípravky, co použijete, tak zanechají stopu v řece apod., vezměte si s sebou ideálně pouze takové přípravky, které jsou biodegradabilní. Pouze repelent doporučujeme opravdu silný, klidně chemický, taktéž vonné tyčinky s citronovou trávou apod. proti komárům.

Cena:

1) Cena pobytu v Explorers Inn (včetně přesunu z a na letiště; minivan a loď): 90 USD za noc se stravou na osobu, což je speciální, snížená cena pro nás.

2) Cena ayahuascy: 50 USD na osobu na ceremonii

3) Služby Zuzky: 1500/den/skupina (tedy při např. 10 lidech vychází cena na osobu na 150 Kč)

4) Služby Martiny: 1500/den/skupina

Bod 1 a 2 si hradí každý individuálně v dolarech na místě.

Bod 3 a 4 tvoří nevratnou zálohu před cestou.

Co nezahrnuje cena:

  • letenku do Limy a dále do Puerto Maldonado
  • úhradu lokálních moto taxis (tuk tuk)
  • cestovní pojištění

V rámci informační schůzky online v neděli 5. 9. 2021 v 17:00 středoevropského času Vám dáme doporučení, jak zakoupit výhodnou letenku, na dobrá cestování pojištění sjednaná online apod., zodpovíme vaše dotazy atp. Pro použití Google Meet je potřeba mít pouze účet na gmail.com. Link na schůzku pro otevření online bude zaslán seriózním zájemcům na jimi zadaný email v sobotu 4. 9. 2021. Proto prosíme o nahlášení svého zájmu o akci nejpozději do soboty 4. 9. 2021, do 17:00 středoevropského času.

Jako měnu si dovezte ideálně americký dolar, který směníte na letišti či jinde (pro tuk tuky, platby za výrobky místních komunit). Kurz je nyní velmi výhodný pro západní měny. Peruánský sol, který vycházel před pandemií na 7 Kč je nyní pouze 5.5 Kč.

*****

Zuzka jako průvodkyně bude po retreatu pokračovat se zájemci na dvoutýdenní prozkoumávání celého Peru, které zahrnuje:

🌿 hlavní město incké říše – Cusco

🌿 Posvátné údolí Inků s množstvím inckých památek, solnými doly, vesničkami a trhy, od kterých se nebudete moci odpoutat

🌿 Machu Picchu – právem nejnavštěvovanější památka Jižní Ameriky. V této době má omezenou kapacitu na max. 1100 lidí denně (oproti 4-5 tisícům v době před Covidem), takže budete mít opravdu jedinečnou šanci si ji v klidu užít

🌿 Duhové hory – obě jsou silným zážitkem

🌿 jezero Titicaca opět s minimem turistů, plovoucími rákosovými ostrovy národa Urů a bydlením u místních

🌿 Colca kaňon – druhý nejhlubší kaňon světa s plachtícími kondory, malými horskými vesničkami a fascinujícími výhledy

🌿 Arequipa – nejkrásnější peruánské město postavené z bílé sopečné horniny ležící pod majestátnou sopkou El Misti

🌿 Nazca – záhadné linie v poušti i pohřebiště nazcanské kultury, které se objevilo ve filmu Indiana Jones a Tajemství křišťálové lebky

🌿 poušť s fotogenickou oázou Huacachina, která bývala hojně navštěvovaná, teď je zde však minimum lidí

🌿 ostrovy Islas Ballestas s největšími koloniemi mořských ptáků a lachtanů a těžbou guana a pobřeží s prastarou kulturou Paracas

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: