Kdo byl první Čech, který se v Antarktidě objevil?
Jak se tam dostali naší první vědci?
Jak vypadá současná vědecká práce v Antarktidě a stane se největším nepřítelem Antarktidy globální oteplování nebo nekontrolovatelný nárůst turistů?
Je to zároveň dlouhý příběh českých vědců, kteří dokázali zhmotnit sen – vědeckou stanici Johanna Gregora Mendla. Přijďte jim nahlédnout přes rameno, zjistíte, že vědecká práce v Antarktidě se nerovná pojmu dovolená.
Autor přednášky byl členem týmu, který na přelomu let 2004/2005 stanici budoval. Letos (v roce 2023) se na stejné místo s vědeckou expedicí Masarykovy univerzity po 18 létech vrátil.
Co ale v Antarktidě znamená 18 let?
RNDr. Hynek Adámek (geograf, publicista a fotograf) – Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na tomto kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela. Letos, po 18 létech, se tam s vědeckou expedicí Masarykovy univerzity vrátil.
Mimo jiné účastník české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky v roce 1994. Spoluautor stejnojmenné publikace z roku 1996 (společně s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem).
Vstupenky – doporučujeme koupit online (160 kč), na místě 200 kč


