Češi v Antarktidě teď a před 18 lety, Hynek Adámek

Jak vypadá Antarktida po 18 letech?

Datum
27. 4. 2023
Čas začátku
18:30:00
Typ
Přednáška
Místo konání Klub cestovatelů - Masarykovo nábřeží 22
Kraj Praha

Kdo byl první Čech, který se v Antarktidě objevil?

Jak se tam dostali naší první vědci? 

Jak vypadá současná vědecká práce v Antarktidě a stane se největším nepřítelem Antarktidy globální oteplování nebo nekontrolovatelný nárůst turistů?

Je to zároveň dlouhý příběh českých vědců, kteří dokázali zhmotnit sen – vědeckou stanici Johanna Gregora Mendla. Přijďte jim nahlédnout přes rameno, zjistíte, že vědecká práce v Antarktidě se nerovná pojmu dovolená.

Autor přednášky byl členem týmu, který na přelomu let 2004/2005 stanici budoval. Letos (v roce 2023) se na stejné místo s vědeckou expedicí Masarykovy univerzity po 18 létech vrátil.

Co ale v Antarktidě znamená 18 let?

RNDr. Hynek Adámek (geograf, publicista a fotograf) – Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na tomto kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela. Letos, po 18 létech, se tam s vědeckou expedicí Masarykovy univerzity vrátil. 

Mimo jiné účastník české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky v roce 1994. Spoluautor stejnojmenné publikace z roku 1996 (společně s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem).

Vstupenky – doporučujeme koupit online (160 kč), na místě 200 kč

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: