Jan Vlasák

Jan Vlasák

Není jiné cesty

Jméno a příjmení (a přezdívka)

 • Jan Vlasák—Howgh

Na kolik se cítím

 • Jsu zpožděn ve vývoji, takže objektivně se cítím zatraceně mladší.

Oblíbené země

 • Momentálně Albánie, Karpaty na Ukrajině a v Rumunsku, že je to relativně blízko.

Na kterých místech se mi hodně líbilo

 • V Indii se nejlíp fotí lidi, v Norsku a Albánii je nejfotogeničtější krajina, na východ od Slovenska jsou lidi úžasně přátelští…všude je něco.

Cesta, které si nejvíce vážím

 • Na tohle fakt nevím co říct. Rád bych kdyby někdo přečetl moje knížky a řekl mně, které cesty si mám nejvíc vážit.

Nejdelší cesta

 • Od své chalupy jsem dojel na mys Finistere ve Španělsku a zpět na kole – 8300 kiláků. Nejdál od domova jsem byl v Indii, Mexiku, u Bajkalu…

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

 • To je stejný jako ptát se hokejistů proč se honí za pukem. Horolezci na dotaz proč lezou na hory odpovídají: „protože existují“ Mě momentálně nic duchaplného nenapadá. Co mi to dalo a vzalo…? Fakt nemám představu jaký bych byl kdybych necestoval. Myslím, že bych to nebyl já.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

 • Zdeněk Berka. Vandry po Mexiku i Indii,které jsme spolu podnikli, byly fajn. Milena Holcová, že o svých cestách píše ohromně čtivé knížky.

Cestovatelské Curriculum Vitae

 • Po expedicích na kopce kolem rodné vísky jsem se dal na trempování. Po prvé v zahraničí jsem byl v 28 letech – v Rumunsku. To bylo v roce 1975. (jak říkám – jsem zpožděn ve vývoji);po sléze se ve mně hnuly dobrodružné hormóny a odstěhoval jsem se na 10 let do Vysokých Tater a dal se tam na horolezectví. Když jsem se vrátil na Moravu, byl jsem nějaký čas dost smutný. Ale mentální vývoj se nezastavil. Teď jsu už úplně jinde. Už by mě to v těch Tatrách nebavilo. Vůbec si nepamatuju jaké to je – dělat něco co tě nebaví. Horolezecké výpravy – ty mně hověly. Taky mně na těch vzdálených končinách nejvíc zajímá konfrontace mě – jako vybledlého středoevropana – s exotickým prostředím. Jenže já k tomu začal potřebovat místní lidi. Už mně nestačily pusté vrcholky hor.
 • Takže přichází další období. Vandrování na kole. Jeho výhody byly popsány stokrát. Vyvinu rychlost tak akorát abych stihnul vnímat okolí a přitom se od rána do večera odkudsi kamsi dostal.

Navštívené země

 • Je jich hrubo přes 50. Po rozpadu SSSR a Jugoslávie těch států hodně přibylo. Na východě jsem byl nejdál u Bajkalu, na severu na Nordkappu, na jihu na Šrí Lance, na západě v Mexiku. Nejvýš na Elbrusu.

Cestovatelské sny a plány

 • Jsu čím dál peciválovitější. Letos jsem cesty skoro úplně vypustil a dal se na MTB závody. A můžu říct, že jsou taky ohromně zábavný. Necítím potřebu jezdit mimo Evropu. Příští rok bych dal Albánii – po páté. Je tam ještě kupa míst, která stojí za probádání. A Ukrajinské Karpaty od severu. Tam se taky moc nejezdí. Jestli mě osud nezavane někam úplně jinam.

Zvláštní záliby během cestování

 • Hodně fotím a těším se na pobyt za pecí doma, jak si budu s těma fotkama hrát a psát knížku o tom co jsem prožil.

Oblíbená historka z cest

 • Moje největší dobrodružství byla srážka s autem v Bělorusku a následný pobyt v místním špitálu se zlomeným krčkem stehenní kosti. Knížka, ve které tohle probírám, získala cenu za originalitu na Švaříčkově (to je ideový vůdce cestovky Livingstone) akci GO kamera v r. 2001.

Významné expedice a projekty

 • Já jsu jen takovej rekreant. Nic významného nepodnikám.

Autor

 • O svým životě jsem napsal 4 knížky: „Vandry s Bejkem.“, Tenkrát na východě“, Ze života cyklotrempa“ a „Pestrý život cyklotrempa“. Kdybych nebyl skromnej, musel bych prohlásit že je to perfekt čtení. Občas mně vyjde článek v odborném tisku. Od října do března jezdím po cestovatelských slezinách a besedách s promítáním diáků.

Osobní poznámka

 • myslím, že jsem tenhle dotazník pojal naprosto vyčerpávajícně. Takže howgh. Domluvil jsem.

Zkušenosti čtenářů

spike

Máš dobré knihy, Honzo! Viděl jsem Tě v Blansku na Rajbasu a pak jsem si jednu koupil a dobře se to čte.

Honza
spike:

dík. Další štace, kde to bude zaručeně dobrý:
http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=911
zdar H

Honza
spike:

koukám, že ta slezina ještě pořád chybí v kalendáři — jedná se o scuka Kudrny od 10.ledna.
Howgh

Honza
spike:

když já tu anglinu zas tak dobře neovládám. Zato jsem zrovna včera objevil http://www.sibir.sk/m.php.
V Sihisoaře jsem nebyl – zatím . Howgh

Ála
spike:

Dobrý den,jsem naprosto závislá na vašich knihách,doufám,že píšete další?

Monika Telgova

Ahoj Honzo, jako odborník na Rumunsko bys mě mohl poradit s otázkou, na kteru mi není schopen nikdo odpovědět (ani všeznalý net): Je Sighisoara a Šékešvár jedno a to samé město??

Honza
Monika Telgova:

baže, Sighisoara, maďarsky Segesvar, německy Schassburg. Obraťte se na odborníka.

Monika
Honza:

Dík, mě zmátlo to „k“-ve staré knize o Rumunsku co mám doma se píše „Šekešvár“ a na to se vyhledavač nechytá. Je to prý spolu s Toledem nejzachovalejší středověké město v Evropě!
Monika

Honza
Monika:

to zní zajímavě. Snad se tam někdy vypravím. Vzal bych tě ssebou, ale cestuju jen na kole… Howgh

Monika Telgová
Honza:

Jé dík za pozvání, ale na kole bych to určitě nezvládla. Vyrazím asi vlakem. Chodíš někdy na http://www.webworldcam.com? Nezabírá ta kamera v Sighisoaře rodný dům Vlada Tepeše?

Honza
Monika Telgová:

(teď se to snad zobrazí tam kde má)
když já tu anglinu zase tak dobře neovládám…ale včera jsem objevil http://www.sibir.sk/m.php .V Sighisoaře jsem zatím nebyl. Nepojedeš čirou náhodou přes Brno 12.1.? (viz ) Howgh

Honza
Honza:

(pro změnu to není celé. chybí …www.kudrna.cz) Howgh

nox
Monika Telgová:

Ahoj Moniko. Vladuv rodny dum to neni, overil jsem si to v mem albu 🙂 Sighisoara urcite stoji za navstevu a z Prahy tam jede prime vlakej, co z je fajn 🙂 Byl jsem tam, stejne jako na jinych mist, kudy kracel Vlad. M.

Monika
nox:

Ahoj, je ten vlak bezpečnej? A nevíš náhodou o nějakém ubytování v Sinai nebo Busteni?
Monika

Honza ale ne Vlasák

Ahoj Honzo,
včera jsem dočetl Tvou knížku Pestrý život cyklotrempa. Je to parádní počteníčko, nevydáš něco dalšího? Loni jsme se potkali v Mohelnici, já jsem se pak ještě nasomroval na nádraží s foťákem. Jestli pojedeš do Jeseníků, tak dej vědět a zastav se. Bydlím ve Vrbně pod Pradědem. Přeju ti mnoho šťastných kilometrů. Ahoj taky Honza

Honza

zdar Honzo,
kromě Pestrého života mně vyšly ještě tři. Kdyžtak se ozvi na 723741442.
Jináč – 23.2. budu ve Frýdku-M. Viz kalendář akcí. 20.3. beseduju v Broumově (Jižní Indie), den předtím v Semilech – Rumunsko. Dal jsem se na MTB závody, takže je docela možný že se vyskytnu v Jeseníkách. Dal bych včas vědět.
mějme se hezky Honza

Honza

ps : tohle pochází z knížky "Ze života cyklotrempa" < http://www.hedvabnastezka.cz/cestopisy/nejdelsi-stop-meho-zivota >

Johča

čauky Honzo,
právě čtu Pestrý život cyklotrempa 🙂 je to opravdu super knížka, musim si přečíst i další od tebe! Oprvaud peknýý 🙂

Béda

právě se kroutím smíchem nad "Tenkrát na východě". Moc povedené. Těm co ještě nečetli nemůžu jinak než doporučit.
Honzo, když knížka došla (poštou) byla i s podpisem, takže díky! (doufám že je tvůj 🙂 Ploď určitě dál!

Petr

Ahoj Honzo, mám všechny Tvé knihy, jsou bezvadný. S kamarádem chceme byciklovat v květnu po Albánii, pojeď s náma 🙂 anebo nebudeš mít někde nějakou akci? Pár rad na cestu se určitě bude hodit, díky! P.

Honza Vlasák
Petr:

díky všem za chválu. V květnu do Albanie mně to asi nevyjde. k těm radám na cestu – zrovna mně vychází popis loňského vandru do Albanie a okolí na cykloserveru.cz rubrika aktuality. Taky je možný se potkat na ňákém mém promítání — koukněte na cyklocestování.cz (22.2. v Hr.Králové, týden na to ve F. Místku ) 23.3. Olomouc-divadlo hudby — všude Island. 1.4. ve Znojmě Albanie / Kosovo viz katalog Kudrny — 13.2. v Třebíči , 17.3. Hanušovice. Kdyžtak si napište mailem o podrobnosti H

Ála

Dobrý den,jsem naprosto závislá na vašich knihách,doufám,že píšete další?

Dany

Dobra prilezitost jak se setkat s Honzou (i se spoustou dalsich zajimavejch lidicek), bude letos v Blansku na Rajbasu.
Jeho vystoupeni zde bude trosku jine nez obvykle. Nebude to pouze show vyborneho vypravace, ale worksop ZKUSENOSTI CYKLOTREMPA. Tedy vyborna prilezitost se neco priucit a zjistit, pozeptat se na jeho figle a zkusenosti…. Myslim, ze i jeho bajka na vlastni oci uvidíte.
No a určitě budou ke koupi jeho knížky.
(sobota 21.11. v 12:00, Blansko, Dělnický dům, S2: JAN VLASÁK: ZKUŠENOSTI CYKLOTREMPA, jak a co balit, kde spát, jak vypadat nemajetně… )
vice o celem programu akce na http://www.festivalrajbas.cz

Mira

Ahoj Honzo, psali jsme si majly zhruba před rokem a pul když jsme se vratili z Nordkappu. Teď je nemůžu najít, tak jestli bys mě kontaktoval, byl bych rád. Dík Mira

Matej

Dobry den.
Pred par rokmi sa kumne dostalo starsie cislo cykloturistiky, kde ste pisali o ceste k jadranu. Odvtedy sa tam tuzim vydat a teraz uz mam aj partiu rovnakych nadsencov, takze okolo 28.6. startujeme. Zhaname cestou este nejake mapy a chcel som vas poprosit, ci nemate nejaky podrobnejsi popis trasy alebo mapku kadial ste sli. V casopise je len mapa 10x5cm.

Za akukolvek pomoc vopred dakujem

Matej
Matej:

E ste som zabudol napisat mail: [email protected]

A este raz vdaka za akukolvek pomoc.

Honza

zdar Álo, loni v květnu mně vyšla další knížka – V ALBANII NEJSOU LVI.Je to takovej beletroidní průvodce po tamních horských cestách . Stejně jako po těch předchozích říkám, že tahle je poslední..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: