Japonsko, Korea

Výměna peněz

Vilém

Zdravim, mám dilema jestli si na cestu do Jižní Koreji a Japonska vyměnit KRW a JPY již u nás nebo si mám vzít s sebou USD a tamější měnu směnit až na místě? Nebo je výhodnější platit kartou a vybírat z bankomatu?
Díky moc

Zkušenosti čtenářů

Nejlepší je platit kartou a vybírat z bankomatu (ale pokud je karta od mBank, vyjde to dráž). Nějaké dolary pro jistotu nejsou špatné.

k.m

V Koreji jsem byl před třemi lety a v ČR KRW nebyli normálně k sehnání,peníze jsem vyměnil hned po příletu na letišti v Seoulu v Koreji jsou kurzy na letišti stejné jako ve městě,měnil jsem EUR vycházelo to o fous levněji než USD.Kartu jsem vezl pouze jako zálohu a vůbec jsem ji nepoužil.
Do Japonska se chystám za pár měsíců a JPY vyměním už tady vyjde to lépe než měnit USD či EUR až na místě.
Platba kartou záleží na bance a přepočtech,ale platba hotovostí vyjde vždy o fous lépe v konečném součtu.

Libor
k.m:

Při platbě kartou se zaplatí u většiny českých bank kurzový rozdíl 2%, jen u mBank je to výrazně víc. Žádný další poplatek tam není. Nákup USD, EUR či jiných měn v české bance vyjde obvykle o 5% dráž než střed, ale v některých směnárnách se dá sehnat jen o 0,5% dráž než střed. Pokud se najde v zahraničí směnárna s rozdílem od středu nižším než 1,5%, může to být výhodnější, ale třeba jen o 1%, což neospravedlní riziko nošení velké hotovosti. Ve vyspělých zemích mají směnárny vyšší poplatky (kurzové rozdíly) než v chudých, takže tipuju, že do Japonska se nevyplatí nosit hotovost.
Čím chudší zeme, tím vyšší riziko zneužití karty, ale ztráta je bankou většinou refundovaná a dá se to omezit i tím, že si nastavím nízký limit v internetovém bankovnictví a zvýším ho jen dočasně při větší platbě nebo výběru.
Tvrdit, že „platba hotovostí vyjde vždy o fous lépe v konečném součtu“ je nesmysl, protože to platí jen za určitých podmínek viz výše.

Vilém
Libor:

Děkuju všem za odpověď. Nejspíš si vyměním nějaké JPY protože, tam to vypadá ve směnárnách podle rozdílu od středu výhodně . Ty KRW jsem viděl jen v Praha Exchange, ale je fakt, že podle rozdílu od středu asi nevyplatí (1,55 nákup a 2,05 prodej / 100 ). Jsem rád, že s kartou je to OK, mám jí u unicredit, která tvtdí, že se za výběr v zahraničí z jejich strany nic neplatí.

Vilém

Tak jsem se vrátil a musim říci, že se mi osvědčilo, že cash je nejjistější. Sice mi kartu brali všude, kde měli terminál (s vyjímkou autobusu, kde brali jen korejské karty). Ale nikde v Seoulu jsem si nebyl schopen vybrat z bankomatu. Mám jednu kartu u UniCredit a druhou u britské Llloyd´s a nefungovala ani jedna. Zkoušel jsem to asi ve třech bankomatech s označením pro výběry ze zahraničních karet a nic ..

Libor
Vilém:

Jses si jisty, ze jsi karty strkal do bankomatu?

K
Vilém:

Viléme, nestraš 🙂
Mě výběr z české karty v Jižní Koreji i v Japonsku šel. Fungovaly i německé karty. Důvodů proč Ti to nešlo může být několik:
a) vyzkoušel jsi v bankomatu více variant ? V bankomatu bylo často potřeba i zvolit, o jaký druh bankovního účtu se jedná, ke kterému je karta vydána. Pokud se výběr nepovede, tak je třeba zkusit zvolit i jiný druh účtu ( i když ve skutečnosti mám běžný účet a zvolím tento typ v bankomatu a výběr se nepovede, tak při druhém pokusu zvolím třeba saving account nebo credit account…) Pokud se mi výběr nepovede z jednoho bankomatu, tak zkusím bankomat jiné banky. Pokud ani to nepomůže, je dobré se zeptat pracovníka na pobočce banky, aby poradil s výběrem z bankomatu… Někdy těch kroků, kterými se člověk musí proklikat, je docela dost.
Ne vždy se mi povedlo vybrat peníze na první pokus, ale vždy jsem se k nim nakonec dostala 🙂
b) neměl jsi nastavené nízké limity na kartě nebo nepřesáhl jsi je? Ceské banky umožňují zvolit si limity zvlášť pro výběr z bankomatu, pro platbu u obchodníka, celkové limity…. a to v horizontu týdne a měsíce. Pokud jsi v tom měsíci platil/ vybíral vyšší částky již předtím, tak je možné, že Ti výběr nebyl povolen z tohoto důvodu.
c) banka zablokovala výběr z bezpečnostních důvodů. Pokud jsi vybíral doteď jen v Praze na Karláku a najednou se v bankce objeví žádost o výběr z druhého konce světa, tak je možné, že banka z bezpečnostních důvodů takovou transakci nepovolí.
Já před cestou vždy volám do banky a oznamuji jim, kde a jak dlouho budu a že tam budu používat kartu, oni si tam u mě udělají poznámku a vše je pak o.k. Jakou bezpečnostní politiku má v tomto Tvoje banka netuším, je lepší se informovat dopředu. Teď se nám například v Číně stalo, že kamarádovi kartu rovnou zablokovali, když se pokoušel vybírat z bankomatu… Ono pak se to trochu prodraží volat z Číny do Evropy do banky, aby kartu odblokovali a že jsto to opravdu vy, kdo je v Číně a chce si vybrat svoje peníze (v tomto případě se nejednalo o českou banku) Proto i na toto je potřeba dávat pozor. 🙂

Lukáš

no já v Koreji předloni uspěl s výběrem až u čtvrtého bankomatu a kartami (debetka od ČSOB a kreditka od rakouské Autobank AG) jsem nezaplatil jízdenku na vlak KTX a neuspěl i v jednom obchodě,takže když jsem tam byl letos znovu tak jsem si vyměnil eura raději hned na letišti a byl klid ..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: